https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablunkov-oznacuje-popelnice-qr-kody-chce-lip-nakladat-s-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablunkov označuje popelnice QR kódy, chce líp nakládat s odpadem

12.2.2020 00:09 | JABLUNKOV (ČTK)
Město Jablunkov na Frýdecko-Místecku chce efektivněji nakládat s tříděným odpadem. Všechny nádoby na odpad budou označeny QR kódy. / Ilustrační foto
Město Jablunkov na Frýdecko-Místecku chce efektivněji nakládat s tříděným odpadem. Všechny nádoby na odpad budou označeny QR kódy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Město Nový Jičín / facebook.com
Město Jablunkov na Frýdecko-Místecku chce efektivněji nakládat s tříděným odpadem. Všechny nádoby na odpad budou označeny QR kódy, díky propojení s evidenčním systémem pak město bude mít například přehled o tom, jak jsou naplněny. Sdělil to mediální zástupce společnosti JRK Filip Poštulka.
 

Evidenční systém a jeho mobilní terminály umí prostřednictvím QR kódů načítat jednotlivé druhy odpadů. "Díky tomu přesně víme, jaký obsah se v nádobách nachází. Jsme přesvědčeni, že propojení chytrého evidenčního systému s jednotlivými nádobami přinese městu efektivnější nakládání s odpady i úspory," uvedl vedoucí technických služeb města Tomáš Hanzlík.

Mobilní terminál načítá QR kódy a softwarová část systému Econit vyhodnocuje data. "Technologie je přizpůsobená přesně na míru města Jablunkov. Díky přehledu, který získá samospráva města s pomocí propojení sběrných nádob se softwarem evidenčního systému, budou moci v Jablunkově dále optimalizovat hospodaření s odpady," uvedl Poštulka.

Díky přehledu o naplněnosti popelnic bude možné přizpůsobit frekvenci svozů odpadu. To by mělo městu přinést úspory. Zavedení technologické novinky je podle Poštulky možné i proto, že v Jablunkově funguje komplexní třídění všech složek odpadu. "Technické služby města sváží dům od domu nádoby na tříděný odpad - papír a plast, směsný komunální odpad i bioodpad. Ten se zde nově kompostuje v zahradních kompostérech, společnost JRK ve městě pomohla zavést domácí kompostování bioodpadu," uvedl Poštulka.

Svůj QR kód bude mít v pětitisícovém Jablunkově každá domácnost a štítky s těmito kódy musí být nalepeny na všech nádobách na odpad. Zkušební provoz systému potrvá rok. Hanzlík upozornil, že nádoby, které nebudou označeny QR kódy, se od 1. dubna nebudou vyvážet.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist