Jak budou Češi hlasovat v Evropském parlamentu?
Otázky se týkaly poměrně širokého spektra témat, a to od energetiky, přes Kjótský protokol až např. po zemědělství a geneticky modifikované potraviny. „Statisíce voličů od politiků očekávají, že se začnou ekologickými problémy vážně zabývat. Témata, jako jsou chemikálie ve spotřebním zboží, kvalita potravin, změny podnebí či veřejná doprava, se týkají každodenního života prakticky kohokoli. Politici si už uvědomují, že je nemohou hodit za hlavu. Teď ještě musí proměnit volební sliby ve skutečná hlasování,“ soudí Vojtěch Kotecký, ředitel Hnutí DUHA.
Po zpracování všech odpovědí se ukázalo, že představám ekologických aktivistů pravděpodobně nejvíce odpovídá Strana zelených a Strana pro otevřenou společnost. Obě tyto strany získaly maximální počet bodů a životní prostředí patří evidentně mezi jednu z jejich priorit. Těsně za nimi pak následovali lidovci, US-DEU a ČSSD. Naopak jednoznačně nejhůře se svými odpověďmi dopadla ODS a na druhém místě následovali komunisté. Nízký počet bodů získali především díky svým názorům na ekologickou daňovou reformu, dopravu či čerpání přírodních zdrojů (ODS) a v případě komunistů postoje k energetice. Stejného skóre dosálo i Sdružení nezávislých a Evropských demokratů, kde byl ale výsledek značně zkreslen řadou nezodpovězených dotazů. „Povzbudivé je, že všechny strany hodlají dál snižovat exhalace skleníkových plynů a všechny v podstatě souhlasí s potřebou reformovat pravidla povolování chemikálií, nad kterými se odehraje asi největší ekologická bitva příštího Evropského parlamentu,“ komentoval výsledky Kotecký.
Podrobné výsledky hlasování a přesné znění otázek je možné najít na adrese http://www.hnutiduha.cz/volby/vysledky.html
Poznámka:
Anketa byla rozesílána začátkem ledna, takže nebylo možné zohlednit některé změny, ke kterým od té doby došlo. V anketě nefiguruje hnutí Nezávislí, které má v současné době poměrně vysoké volební preference a namísto Unie liberálních demokratů jsou zde uváděny názory US-DEU.
reklama