https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-dostat-stado-ovci-a-koz-z-ceskeho-krasu-do-brd-pesky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak dostat stádo ovcí a koz z Českého krasu do Brd? Pěšky

17.5.2018 08:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pasáčci vybírali převážně lesní cesty, aby šla zvířata po měkkém, ve stínu a mimo provoz.
Pasáčci vybírali převážně lesní cesty, aby šla zvířata po měkkém, ve stínu a mimo provoz.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CHKO Brdy
Ještě v úterý ráno se stádo sto šedesáti ovcí a koz páslo na stepních trávnících přírodní rezervace Kobyla u Koněprus. Večer je zastihl na pastvě u Vystrkova u Jinců, kde budou spásat teplomilné trávníky. Na překonání třiceti kilometrů potřebovalo stádo celý den. Informuje o tom CHKO Brdy.
 

Stádo na cestě doprovázeli dva pasáčci se psem, který pomáhal zvířata udržet pohromadě. Cesta vedla přes Všeradice, Malý Chlumec a Čenkov až do Jinců a na Vystrkov. Pasáčci vybírali převážně lesní cesty, aby šla zvířata po měkkém, ve stínu a mimo provoz.

Ovce a kozy v Brdech zůstanou až do podzimu, aby na Vystrkově pečovaly o 13 hektarů cenného bezlesí, které by bez jejich péče zmizelo. Teplomilné trávníky mají pastvu naordinovanou i v Plánu péče o CHKO Brdy.

Kromě spasení trávy je důležité, že zvířata okusují obrážející křoviny po loňských výřezech. Vystrkov je navíc cennou paleontologickou lokalitou, kde hrozí poškození dobýváním zkamenělin. Díky přítomnosti stáda a pasáčka se velkým skupinám komerčních sběračů s krumpáči výpravy komplikují.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist