https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-se-da-zkoumat-zivot-ptaku-hluboko-v-lese-pomoci-dronu-rybarskeho-vlasce-a-rekorderu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se dá zkoumat život ptáků hluboko v lese? Pomocí dronu, rybářského vlasce a rekordéru

28.2.2017 01:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Andrew Wilson testuje použitelnost běžně dostupného dronu, ke kterému je pomocí rybářského vlasce připevněn rekordér.
Andrew Wilson testuje použitelnost běžně dostupného dronu, ke kterému je pomocí rybářského vlasce připevněn rekordér.
Foto | Andrew Wilson
Ten nápad přišel, když ornitolog Andrew Wilson z Gettysburg College zkoumal v Apalačském pohoří život malých lesňáčků modropláštíkových. Většina výzkumu probíhala z logistických důvodů nedaleko lesních cest a stezek. Wilson věděl, že toto prostorové vymezení bude ovlivňovat výsledky výzkumu. „Jak to asi vypadá u lesňáčků žijících na stromech skrytých hluboko v lese?“ kladl si otázku. A hledal cestu, jak se k nim dostat. O tématu informovala Americká ornitologická společnost.
 

Jednu z možností, jak vcelku pohodlně zkoumat život ptáků hluboko v lese, nabízejí drony. Andrew Wilson vymyslel prostou metodu. Na běžně dostupný dron přivázal na dlouhý rybářský vlasec audiorekordér. S dronem pak zaletěl k jinak obtížně dostupnému stromu a pořídil nahrávku ptačích hlasů. Tu pak v pohodlí pracovny analyzoval.

Wilson si svou metodu nejprve ověřil na snadno dostupných místech, kde mohl porovnat výsledky klasického pozorování a nové metody. A jak sám zjistil, jeho metoda má kromě předností i svá slabá místa. Stavy některých ptačích druhů byly při použití dronu podhodnoceny. „Například hrdličky karolinské mají příliš nízké frekvence zpěvu, takže je rekordér prostě nezaznamenal,“ říká Wilson.

„S drozdci černohlavými byla zase ta potíž, že jich bylo tolik, že je nešlo na nahrávce odlišit a spočítat,“ popisuje dále úskalí metody Wilson. Velkou výhodou použití této metody výzkumu je, že pořízená nahrávka může sloužit více vědcům, aniž by se museli trmácet pro vlastní data do terénu. Podle Wilsona by se jeho metoda mohla stát důležitou pomůckou ekologů a ochránců přírody.

„Vzpomínám si, co se mi honilo hlavou při první prezentaci výsledků,“ říká David Bird z McGill University, který působí jako editor Journal od Unmanned Vehicle Systems (Magazín bezpilotních zařízení). „Říkal jsem si, škoda, že jsem to nevymyslel sám.“

Více se o metodě dočtete v odborném článku na serveru The Auk: Ornithological AdvancesDalší informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist