Jak si vedou české biopotraviny?
V současné době je v České republice 465 podniků, které obhospodařují 115 tisíc ha zemědělské půdy, což tvoří necelá 3 % celkové výměry zemědělské půdy v Čechách. "Vypadá ta jako velmi příznivé číslo, ale naprostá většina jsou trvalé travní porosty", komentuje situaci Jan Dvorský z Kontroly ekologického zemědělství (KEZ). Tuto organizaci roku 1993 pověřilo Ministerstvo zemědělství kontrolou ekologických zemědělců. Producent ucházející se o certifikační známku se musí podrobit kontrole KEZ, která je pro udělení certifikační známky rozhodující. Samotný akt certifikace přísluší komisi při ministerstvu zemědělství. Certifikát dostane pouze takový zemědělec, který se řídí Metodickým pokynem pro ekologické zemědělství a podrobuje se nezávislé kontrole. Existují tři certifikáty. Zelený obdrží podnik, který ekologicky hospodaří. Hnědý dostane výrobce na určité množství bioproduktů na rok a žlutý certifikát je prodejním osvědčením pro tyto výrobky.
Jelikož je v současné době na trhu mnoho výrobků, které mají označení BIO, ale s ekologickým zemědělstvím nemají nic společné, mají certifikované potraviny speciální logo (viz obrázek). Poslední dva roky je ekologické zemědělství podporováno státem. "Zemědělci dostávají dotace na hektar, což sice podporuje jejich ekologické chování, ale příliš nepodporuje produkci," konstatuje Jan Dvorský. "Trh s biopotravinami je v zemích Evropské unie hitem a my se na něm nejenže nepodílíme, ale dokonce je dovážíme. To mi připadá v našich podmínkách zbytečné."
V naší republice jsou dva svazy PRO-BIO a Libera. Sdružují ekologické zemědělce, zpracovatele a obchodníky. Svazy zajišťují uznání farmy či certifikaci, poradenské služby a propagaci. Mimo jiné také pořádají akce jako jsou Biodožínky a Biojarmarky, které slouží k popularizaci ekologického zemědělství.
Biopotraviny jsou přínosné pro naše zdraví. Při jejich používání není organizmus zatěžován škodlivinami, které pocházejí z konvenčního zemědělství, kde se používá zejména umělých hnojiv a ochranných postřiků. Působení těchto chemikálií na lidský organizmus se může projevit až po letech, škodliviny se ukládají v játrech, či v tukové tkáni.
Lékaři a vědci již dnes nepochybují o souvislostech mezi nadměrným používáním chemikálií a rostoucím výskytem tzv. civilizačních chorob. Používání biopotravin má však také přínos pro ekologii. Snižují zátěž životního prostředí. Půda se nevyčerpává, nezůstávají v ní zbytky umělých hnojiv, snižuje se přísun škodlivých látek do životního prostředí. Produkce biopotravin je místní a proto nedochází k zatěžování transportem.
Ve velkých obchodních sítích se však s biopotravinami nesetkáte, protože jejich produkce je malá a není možné dodávat pravidelně velké množství. Několik malých obchodů má tyto potraviny v sortimentu, ale zatím je stále nejlepší nakupovat přímo u sedláků. Jejich seznam zveřejníme v některém z příštích čísel.
reklama