https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-zabranit-podvodum-s-biopotravinami-vedci-prisli-s-novym-resenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zabránit podvodům s biopotravinami? Vědci přišli s novým řešením

1.9.2014 01:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Autoři došli k závěru, že je jejich test dobrým výchozím bodem pro test ekologicky vyprodukovaných rajčat a další zdokonalení metody by mohlo pomoci prodeji podvodně označeným potravin zcela zamezit
Autoři došli k závěru, že je jejich test dobrým výchozím bodem pro test ekologicky vyprodukovaných rajčat a další zdokonalení metody by mohlo pomoci prodeji podvodně označeným potravin zcela zamezit
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezi spotřebiteli roste zájem o ovoce, zeleninu a další přírodní produkty v bio kvalitě. S tím ale zároveň roste i počet „vykuků“, kteří by se na této vlně rádi přiživili a vydávají konvenční potraviny za bio. Vědci se proto zamýšlejí nad způsoby, jak ekologicky vypěstované potraviny rozpoznat od jiných, a zabránit tak podvodům.
 

Trh s biopotravinami prudce roste. Mezi lety 2002 a 2011 se ztrojnásobil, před třemi lety se obchodovalo se zbožím za téměř 63 miliard dolarů. Jelikož jsou ale zároveň certifikované bioprodukty často dvakrát tak dražší než tradiční potraviny, svádí to mnohé podvodníky k vydávání levnějších potravin za dražší bio.

Zjistit, jestli bylo ovoce nebo zelenina vypěstováno konvenčně, nebo v ekologickém zemědělství, není jednoduché. V současnosti je nejspolehlivější metodou pro ověřování analýza izotopů dusíku. Ale i ji lze přelstít. Monika Hohmannová a její kolegové se proto rozhodli pracovat na vývoji nového způsobu testování.

Zaměřili se na metodu zvanou nukleární magnetická rezonanční spektroskopie, která bývá používána k ověřování mnoha potravin, včetně medu nebo olivového oleje. Němečtí vědci analyzovali rajčata pěstovaná ve sklenících i venku, s běžnými i organickými hnojivy. A jejich data opravdu vykazovala mezi ekologickými a konvenčními produkty rozdíly. Autoři došli k závěru, že je jejich test dobrým výchozím bodem pro test ekologicky vyprodukovaných rajčat a další zdokonalení metody by mohlo pomoci prodeji podvodně označeným potravin zcela zamezit.

Další informace |
zv
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist