https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jan-krovacek-vynosy-cukru-jsou-mozna-jeste-horsi-nez-se-cekalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výnosy cukru jsou možná ještě horší, než se čekalo. Může za to sucho a chladné noci

18.10.2018 00:20 | SEMČICE (ČTK)
Výnosy cukrové řepy v České republice podle prvotních sklizní klesnou oproti minulému roku o zhruba 50 procent. O 50procentním poklesu mluvily před létem jen ty nejhorší odhady. / Ilustrační foto
Výnosy cukrové řepy v České republice podle prvotních sklizní klesnou oproti minulému roku o zhruba 50 procent. O 50procentním poklesu mluvily před létem jen ty nejhorší odhady. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Výnosy cukrové řepy v České republice podle prvotních sklizní klesnou oproti minulému roku o zhruba 50 procent. O 50procentním poklesu mluvily před létem jen ty nejhorší odhady. Cukrovka může během podzimu ještě dorůst, nemá na to ale vhodné podmínky, řekl výkonný ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jan Křováček.
 

Podle Křováčka jsou již dokončené rané sklizně, na základě kterých lze objektivně posoudit letošní výnos. Loni byly výnosy cukrovky z jednoho hektaru kolem 80 tun, letos se zatím pohybují kolem 40 tun. "Je pravda, že je třeba vyšší cukernatost. Tím, že bulvy jsou menší, tak šťáva je koncentrovaná a cukernatost vysoká, ale nenahradí to ztrátu na objemu," řekl Křováček.

Cukrovka může během podzimu dorůst o 15 až 20 procent objemu, podle Křováčka na to ale není vhodné počasí. Cukrová řepa potřebuje dostatek srážek a teplé noci, ani jedno z toho současné počasí nesplňuje. Objem srážek podle Křováčka dosahuje sotva průměru. Cukrovka tak podle něj může letos dorůst zhruba jen o polovinu nebo třetinu možného maxima.

V Evropě budou podle Křováčka letošní výnosy cukrové řepy nižší o zhruba 15 až 20 procent. Česko se tak řadí k zemím, které jsou suchem postižené průměrně až mírně nadprůměrně, podobně jako centrální a východní části Německa. Naopak třeba Slovensko by podle něj mělo mít pokles výnosů minimální.

Vliv na cenu cukru na pultech ale pokles výnosů zřejmě mít nebude. "Nemyslím si, že by to mělo výrazně ovlivnit trh, že by měl být nějaký razantní vývoj v ceně jako u obilovin," řekl Křováček. Kvůli špatným výnosům se ale v ČR v příštím roce sníží plochy, na kterých se cukrová řepa pěstuje. Podle současných odhadů to bude asi o 15 procent.

"Někteří pěstitelé deklarovali snížení o 30 až 50 procent, někteří odejdou úplně, to budou ty nejhorší pozemky, kde ta rentabilita nefunguje," řekl Křováček. Jiní výrobci naopak počítají s tím, že osejí stejné plochy jako letos.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist