Japonci prý loví pro vědu
Podporu japonskému počínání vyslovilo jako jediné Norsko, které má samo velké problémy s dodržováním mezinárodních předpisů o lovu velryb. Velrybářům dělají trvalou společnost aktivisté Greenpeace na lodi Arctic Sunrise. "Lov v této antarktické rezervaci je prostě zakázán, tady žádné výmluvy nepomohou," říká Frank Kamp z Greenpeace International. Jeho slova potvrzuje i stanovisko International Whaling Commission (Mezinárodní velrybářské komise - IWC), která na dodržování mezinárodních pravidel pro lov velryb má dohlížet. IWC se proti japonským aktivitám v Southern Ocean Sanctuary velice ostře postavila.
Tělo plejtváka malého (Baleanoptera minor) na palubě japonské velrybářské lodi Nisshin Maru ve vodách antarktické rezervace Southern Ocean Sanctuary. Japonci tvrdí, že v chráněných vodách loví z vědeckých důvodů. International Whaling Commission a Greenpeace však upozorňují že zde je rybolov zakázán. Foto: Greenpeace/Cunningham
Ostrý diplomatický protest vyslovily mimo jiné USA, Austrálie, Velká Británie, Argentina, Nový Zéland či Brazílie. Brazilský ministr životního prostředí José Sarney Filho předal protestní nótu japonskému velvyslanci v Brazílii, kde varoval Japonsko, že Brazílie podpoří všechny kroky, vedoucí k přinucení Japonska, aby dodržovalo Konvenci OSN o mořském právu (UNCLOS). Japonská velrybářská výprava je totiž zcela zřejmým prohřeškem proti článkům 65 a 120 UNCLOS.
Německý ministr zahraničí Fischer slíbil, že se zasadí o to, aby se japonské porušení mezinárodních konvencí promítlo do německé zahraniční politiky.
reklama