https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-prida-plejtvaky-mysoky-na-seznam-komercne-lovenych-velryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko přidá plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb

9.5.2024 09:55 | TOKIO (ČTK)
Plejtvák myšok.
Plejtvák myšok.
Japonsko zařadí plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb. Informoval o tom dnes mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši. Japonsko obnovilo komerční lov velryb před pěti lety poté, co země vystoupila z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), napsala agentura Reuters.
 
"Velryby jsou důležitým zdrojem potravy a měly by být udržitelně využívány na základě vědeckých důkazů," řekl Hajaši, když informoval o rozšíření povoleného odlovu o plejtváky myšoky. "Je také důležité, aby se v Japonsku dědila tradiční kultura stravování," dodal.

Japonsko v loňském roce ulovilo celkem 294 plejtváků malých, plejtváků Brydeových a plejtváků sejval, uvedla agentura pro rybolov, která v současné době omezuje komerční lov velryb na tyto tři relativně méně významné druhy.

Spotřeba velryb v Japonsku dosáhla vrcholu na počátku 60. let 20. století, ale nerozšířila se, protože začaly být snáz dostupné jiné druhy masa.

Japonsko sklidilo kritiku ekologických skupin, když v roce 1987 zahájilo to, co označovalo jako "lov velryb pro vědecké účely". Reagovalo tak na zákaz komerčního lovu velryb, který vyhlásila IWC. Podle ekologů byl tento lov jen zástěrkou pro komerční lov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist