Jedovatý vodnář dvoubarevný zavítal na kalifornskou pláž
Chladné pobřeží a pravděpodobně i vyčerpání z nečekaně dlouhé cesty způsobilo jeho rychlý úhyn. Celé události se pochopitelně s chutí chytila bulvární média, a palcové titulky o smrtících vodních zabijácích útočících na kalifornské pláže na sebe nenechaly dlouho čekat. Emoce uklidňuje Greg Pauly, kurátor herpetologických sbírek Muzea přírodní historie v Los Angeles: „Je to poprvé od roku 1983, co se tady při jižním pobřeží Kalifornie vodnář dvoubarvý znovu objevil.“
Žádná invaze jedovatých plazů se tedy nekoná, ale proč se tento jedinec objevil tak daleko od svých tradičních lovišť? Podle zoologů je na vině především klimatický fenomén El Niňo, který prohřívá vody Pacifiku. Drobné rybky, které těsně pod hladinou vodní hadi loví, se sunou více k rovníku. A vodnář dvoubarevný z kalifornské pláže pravděpodobně vyrazil za nimi. Podle Paulyho je pravděpodobné, že v důsledku klimatických změn se budou Kaliforňané s vodními plazy setkávat častěji.
Vodnáři jsou známí svým neurotoxickým jedem a tradičně obsazují nejvyšší posty žebříčků nejjedovatějších živočichů světa. Na usmrcení člověka stačí dávka 0,067 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. A had je schopen jedním kousnutím vpravit do těla 1-4 miligramy. „Je to až šíleně krásný kousek,“ říká Pauly. „A i když je smrtelně jedovatý, není důvod se ho bát. Pokud s ním nebudete manipulovat nebo se k němu chovat agresivně, nezaútočí.“
reklama