https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeleni-farma-na-nachodsku-kvuli-suchu-zredukuje-pocet-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jelení farma na Náchodsku kvůli suchu zredukuje počet zvěře Video

12.11.2018 00:35 | SLAVĚTÍN N. M. (ČTK)
Jelení farma na Náchodsku kvůli suchu zredukuje počet zvěře. / Ilustrační foto
Jelení farma na Náchodsku kvůli suchu zredukuje počet zvěře. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dlouhotrvající sucho se negativně promítlo také do chovu jelenů. Řekl to zakladatel jelení farmy v obci Slavětín nad Metují na Náchodsku Václav Dašek. Jelení farmu provozuje s rodinou od roku 1993 a kvůli suchu budou muset snížit stav zvěře více, než by si přáli.
 

"Je mi skoro 70 let a takové sucho nepamatuji, a to dělám v zemědělství celý život. Je to tady jak step. Sucho se do chovu jelenů promítlo hodně, pastvina je spasená, a to na ní mají být celou zimu. Jeleni vždycky ještě spásli porost, co zůstal do zimy, a to letos není," řekl Dašek.

Na 38 hektarech chovají zhruba 250 jelenů. "Sice zásobu krmiva máme o něco větší než obvykle, ale nevíme, co nás (v zimě) čeká. Nutí nás to zabíjet ve větší míře než obvykle, zřejmě budeme muset stav (jelenů) upravit," řekl farmář. Poprvé za dobu fungování farmy shání odbyt pro maso.

Farma ve Slavětíně nad Metují zabijí 60 až 70 kusů jelenů ročně. Když je doba honů, zájem zákazníků klesá. "Když se střílí v přírodě, tak zájem je pochopitelně nižší. Máme ale tu výhodu, že zabíjet jeleny můžeme celý rok," řekl Dašek.

Chovat jeleny není podle Daška v Česku vůbec snadné. Chovatelé jelenů totiž prý nemají rovnocenné podmínky jako chovatelé ostatních hospodářských zvířat a dosáhnou jen na základní dotace. "Například nemáme nárok na dotaci Údržba trvalých travních porostů pastvou přežvýkavců, ačkoli jelen je přežvýkavec. A to je pouze jedna věc. Jelen se také nepočítá za dobytčí jednotku. Když teď řešíme sucho, tak nemáme nárok na kompenzaci za sucho - jakoby jeleni tady nežili! Kráva, kůň suchem může trpět a jelen ne," rozčiluje se Dašek.

V roce 2009 získala jelení farma ve Slavětíně nad Metují ocenění Asociací soukromého zemědělství jako Farma roku. Povolení k chovu jelenů získal Václav Dašek v roce 1993, když hledal využití pro okolní zatravněné pozemky. Postupně se počet chovaných jelenů rozrostl z 13 na současných více než 200 kusů. Základním zdrojem obživy rodiny je ale rostlinná výroba.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist