https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jen-ctvrtina-lidi-se-zapojila-do-akci-na-ochranu-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jen čtvrtina lidí se zapojila do akcí na ochranu přírody

4.7.2018 00:40 (ČTK)
Nejčastěji lidé přispívají k ochraně prostředí tříděním odpadu (85 procent) a šetřením vodou (59 procent), naopak jízdy autem omezuje jen 21 procent lidí a o procento méně jich kupuje biopotraviny. / Ilustrační foto
Nejčastěji lidé přispívají k ochraně prostředí tříděním odpadu (85 procent) a šetřením vodou (59 procent), naopak jízdy autem omezuje jen 21 procent lidí a o procento méně jich kupuje biopotraviny. / Ilustrační foto
Většina lidí v ČR ví, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, jen čtvrtina se ale v posledních pěti letech aktivně zapojila do nějaké akce na ochranu přírody. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Od roku 2004, kdy centrum tyto postoje sleduje, se aktivita obyvatel Česka k životnímu prostředí snížila. Výsledky zveřejnilo CVVM v neděli.
 

O to, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, se zajímá 67 procent lidí, což je obdobné jako v předchozích letech. "Zájem o informace spokojené s šetrným chováním k životnímu prostředí se zvyšuje s rostoucím nejvyšším dosaženým vzděláním a s rostoucí spokojeností s vlastním životem a také se zlepšujícím se subjektivním hodnocením životní úrovně domácnosti respondenta," uvedlo CVVM. Více se o šetrné chování k prostředí zajímají ženy (72 procent) než muži (63 procent).

Nejčastěji lidé přispívají k ochraně prostředí tříděním odpadu (85 procent) a šetřením vodou (59 procent), naopak jízdy autem omezuje jen 21 procent lidí a o procento méně jich kupuje biopotraviny. Třídění odpadu a šetření vodou od roku 2002 roste, naopak omezování cest autem je dlouhodobě na podobných číslech. Biopotraviny se podle odpovědí těší čím dál větší oblibě, v roce 2002 je kupovalo osm procent respondentů.

Aktivní zapojení do akcí ochranu přírody klesá, z původních 33 procent lidí, kteří uvedli účast na takových aktivitách v roce 2004, je to letos 25 procent. Účast na demonstraci deklarovala čtyři procenta lidí, darování peněz na ochranu prostředí uvedlo 11 procent lidí.

Průzkum dále ukázal, že 61 procent lidí hodnotí informace o šetrném chování k prostředí jako dostatečné, naopak podle 33 procent jsou nedostatečné. Zbývající respondenti neví.

Průzkum provedlo CVVM letos v květnu. Zúčastnilo se ho přes 1000 respondentů nad 15 let. Sociologové získávali informace formou osobního rozhovoru.

Dlouhodobě vysoký zájem obyvatel ČR o témata spojená s přírodou potvrdil nedávný obsáhlý výzkum vědců z Masarykovy univerzity v Brně, který tento týden představilo ministerstvo životního prostředí. Jeho autoři zaznamenali také nižší zájem o osobní příspěvek k ochraně prostředí a značně nízkou občanskou angažovanost.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist