https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeskynari-v-moravskem-krasu-pronikli-do-nove-propasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeskyňáři v Moravském krasu pronikli do nové propasti

8.4.2019 10:49 | BLANSKO (ČTK)
Jeskyňáři v Moravském krasu pronikli do nově objevené propasti, dosud jí naměřili hloubku 33 metrů. Dá se ale předpokládat, že bude mnohem hlubší. Informoval o tom Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti. Veřejnost se do nově objevené propasti nepodívá.
 

Propast se ukrývala v takzvaném závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi. Závrty jsou typické pro krasové oblasti, v podstatě jde o propady v zemi. V Moravském krasu nejsou neobvyklé, většinou jde ale třeba jen o metrový či několikametrový propad. Řada z nich je navíc zanesená sedimenty.

"Tenhle závrt jsme nejdřív museli vyčistit, vršek byl zanesený odpadky, bylo jich celkem asi pět pytlů," uvedl Flek. V navážce bylo množství skla, konzerv, železa a kostí. "V hloubce zhruba tří metrů se nám ale podařilo zastihnout skalnatý jícen závrtu. Bohužel neprůlezný. Nastala tak rutinní jeskyňářská práce," popsal Flek.

Nutné bylo zabezpečit šachtu výdřevou, pak pokračovat v takzvaném rozpojování hornin pomocí nábojek. Za čtyři prodloužené víkendy se jeskyňářům takto podařilo postoupit v jinak neprůlezné puklině asi o pět metrů. Průlom přišel teď v neděli, kdy se jeskyňářům podařilo proniknout do propasti asi 33 metrů hluboké. "Vidíme ještě dál, ale je to zase neprůlezné, práce tedy ještě budou pokračovat," uvedl Flek.

Podle Fleka je v Moravském krasu už výjimečné takovou propast najít. Kras je v dnešní době už značně probádaný, navíc podle jeskyňáře nejsou lidi, kteří by chtěli svůj čas věnovat odhazováním sedimentů hlíny, aniž by dopředu věděli, jestli výsledek bude stát za to.

Nově objevená propast bude podle jeskyňáře ještě hlubší. Obdobných už dříve objevených propastí je kolem tohoto závrtu podle Fleka více, z toho dva z nich dosahují hloubky 120 metrů, dva další více než 80 metrů. Podle Fleka se tak dá očekávat, že i tento konkrétní závrt by mohl dosáhnout obdobné hloubky.

Veřejnost se dolů však nepodívá, což se týká i dalších podobných závrtů. Dolů se musí obtížně slézat. K vidění dole navíc nic mimořádného není. "Krápníky tam samozřejmě nejsou. Ale můžu říct, že stěny závrtu jsou nádherně erodované, vypadají skoro jako struhadlo," řekl Flek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist