https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeskynarske-ceny-putuji-napriklad-k-pruzkumnikum-kralovy-jeskyne-u-tisnova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeskyňářské ceny putují například k průzkumníkům Královy jeskyně u Tišnova

26.4.2023 00:41 | SLOUP (ČTK)
Králova jeskyně.
Králova jeskyně.
Foto | BíláVrána / Wikimeda Commons
Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři, kteří našli a probádali Výroční dóm v Králově jeskyni u Tišnova na Brněnsku. Objev do té doby neznámého prostoru se podařil skupině Tišnovský kras loni na jaře. Předání několika ocenění bylo součástí sobotního Speleofóra ve Sloupu na Blanensku, výsledky ČTK oznámil předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
 

Výroční dóm je druhý největší v Králově jeskyni. Šlo o mimořádný objev, a to i vzhledem k lokalitě u Tišnova, která neleží v ráji jeskyňářů, tedy Moravském krasu. Cestu si museli objevitelé prokopat, místy se plazili. Uvnitř našli také obrovský krápník. "Je to unikát, a i ta čistota, bělost krasové jeskyně, je unikátní," popsal loni České televizi jeskyňář Vít Kulhánek.

Cenu za nejvýznamnější objev českých jeskyňářů v zahraničí si odnesl tým Expedice Medúza 2022 za výsledky své práce v zatopené jeskyni Juriško vrelo v Černé Hoře.

Kromě předsednictva České speleologické společnosti udíleli ocenění také účastníci Speleofóra. Za činnost v Česku vyzdvihli skupinu Hluboký závrt, a to díky jejím objevům v jeskyni Hedvábná v Moravském krasu. Cenu za práci v zahraničí dostala skupina Topas díky objevu jeskyně Atmos v Albánii.

Speleofórum je výroční setkání členů České speleologické společnosti a dalších speleologů z ČR i zahraničí. Koná se jednou ročně v Moravském krasu a jeho hlavní náplní je prezentace výsledků činnosti dosažených v uplynulém roce a při dlouhodobých výzkumech. První ročník se uskutečnil v roce 1982 v Jedovnicích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist