https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlava-od-cervence-zahaji-zkusebni-trideni-oleju-a-tuku-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlava od července zahájí zkušební třídění olejů a tuků

28.4.2017 16:36 | JIHLAVA (ČTK)
Na ilustračním snímku nádoba na jedlé oleje.
Na ilustračním snímku nádoba na jedlé oleje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Přerov
Letos v červenci zahájí Jihlava zkušební třídění použitých olejů a tuků. V kontejnerových stáních v části města zvané Na Slunci radnice rozmístí 25 stodvacetilitrových nádob s otvorem ve víku, kterým bude možné vhazovat nádoby s použitým olejem a jedlými tuky. Ideální je, aby oleje byly v uzavřených plastových obalech, například v PET lahvích. Odpad poslouží jako ekopalivo nebo průmyslová maziva. Novinářům to včera řekla Katarína Ruschková z městského odboru životního prostředí.
 

"Do těchto kontejnerů patří použité oleje a tuky z domácností, například fritovací olej nebo olej po smažení či ztužené jedlé tuky. Rozhodně tam nepatří technické oleje, převodové, tlumičové či motorové, různá maziva a kapaliny," uvedla Ruschková.

Podle Josefa Edera z městské společnosti Služby města Jihlavy se budou náklady na pořízení kontejnerů a odvoz odpadu pohybovat v desítkách tisíc korun. Podle výsledků pilotního projektu může být v budoucnu rozšířen svoz jedlých olejů a tuků do dalších částí města. Už nyní mohou obyvatelé Jihlavy přinášet oleje a tuky do všech sběrných dvorů.

Vytříděné oleje a tuky najdou další využití. Po zpracování poslouží například jako ekopalivo nebo průmyslová maziva. Podle Ruschkové není vhodné vylévat nepotřebné oleje a tuky doma do kuchyňského dřezu nebo záchodu. Tuky v kanalizaci tuhnou a tvoří hrudky, s dalšími nečistotami v odpadních cestách vytváří hustý, neprostupný povlak, který se v kanalizaci rozkládá, což má za následek mimo jiné i urychlení koroze kanalizačního potrubí.

Jsou známé i případy, kdy velké množství tuků vylitých do kanalizace zablokovalo část technologie čistírny odpadních vod. Stává se to například o vánočních svátcích, kdy tisíce domácností v jednom čase do kanalizace vypustí oleje po smažení.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jaroslav Buček
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist