https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlava-vyzvala-k-setreni-vodou-kvuli-poklesu-hladiny-hubenova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlava vyzvala k šetření vodou kvůli poklesu hladiny Hubenova

1.12.2018 01:03 | JIHLAVA (ČTK)
Jihlavská radnice vyzvala obyvatele k šetření pitnou vodou. Vodárenská nádrž Hubenov, která padesátitisícové krajské město hlavně zásobuje, není zaplněna ani z poloviny, hladina klesá od jarních měsíců. Tak málo vody v ní ještě nebylo, řekla novinářům primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Pokud bude sucho pokračovat, není podle ní vyloučeno, že zjara bude město muset čerpat vodu odjinud.
 

"Každý z nás může pomoci tomu, aby v hubenovské nádrži neubývala voda tak velkým tempem," uvedla primátorka. Šetřit podle ní lze při sprchování, vodu z nádobí by mohli lidé ještě použít na splachování toalet. Neměli by pitnou vodu používat na mytí aut ani třeba na tvorbu kluzišť.

"Není to restriktivní omezení. Jde vysloveně o výzvu, aby se každý z nás zamyslel, co může udělat," řekla.

Hladina v nádrži Hubenov je skoro čtyři metry pod maximem. Do dosažení minimální hladiny, která musí být zachovaná pro odběr pitné vody, chybí už jenom tři metry, uvedla primátorka.

Do úpravny Hosov, která padesátitisícovou Jihlavu pitnou vodou zásobuje, vede přivaděč i z přehrady Nová Říše. Ani ta na tom není se zásobami vody moc dobře. Obě nádrže spravuje Povodí Moravy. Podle jeho údajů z poloviny tohoto měsíce byla naplněnost Hubenova 36 procent a Nové Říše 48 procent.

"Přivaděč, který má přes 30 kilometrů, je značného stáří," uvedl náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL) k propojení s přehradou Nová Říše. Záložním zdrojem vody pro Hosov je nedaleká kaskáda pístovských rybníků. "Kde je v tuto chvíli potřeba dořešit nějaké technické záležitosti, abychom mohli vodu čerpat," řekla Koubová. Připraven je i havarijní systém čerpání z řeky Jihlavy.

Vody je méně i v dalších vodárenských nádržích na Vysočině. V polovině listopadu měla na území spravovaném Povodím Moravy největší naplněnost přehrada Mostiště se 70 procenty; nádrž Vír byla zaplněna z 39 procent. Mluvčí státního podniku Petr Chmelař tehdy ČTK sdělil, že povodí snižuje odtok z vodních děl. Přehrady Hubenov a Nová Říše patří mezi ty, u nichž povodí provádí nebo předložilo návrh mimořádných manipulací.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist