https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlavska-zoo-dostala-koncem-roku-ctyri-psy-pralesni-z-britanie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlavská zoo dostala koncem roku čtyři psy pralesní z Británie

9.1.2021 01:08 | JIHLAVA (ČTK)
"Pes pralesní je dost ohrožený, dost vzácný. Je to zvíře, které, stejně jako velké šelmy, podléhá koordinovanému chovu, nemůžeme si o nich úplně rozhodovat sami v zoologických zahradách," uvedl Maláč. Jde o druh zvířat pocházejících z Jižní Ameriky.
"Pes pralesní je dost ohrožený, dost vzácný. Je to zvíře, které, stejně jako velké šelmy, podléhá koordinovanému chovu, nemůžeme si o nich úplně rozhodovat sami v zoologických zahradách," uvedl Maláč. Jde o druh zvířat pocházejících z Jižní Ameriky.
Pracovníci jihlavské zoologické zahrady přivezli koncem roku čtyři samce psů pralesních ze zoo v britském Chesteru. Jediného samce tohoto druhu chovaného poslední roky v Jihlavě naopak převzala zoologická zahrada v Birminghamu v Británii. Noví samci nejsou příbuzní s populací psů pralesních chovaných ve středoevropských zahradách a díky tomu by mělo být snazší získat k nim samice. Transport komplikovala opatření proti epidemii, pracovníci se tam zdrželi. ČTK to řekl mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.
 

"Pes pralesní je dost ohrožený, dost vzácný. Je to zvíře, které, stejně jako velké šelmy, podléhá koordinovanému chovu, nemůžeme si o nich úplně rozhodovat sami v zoologických zahradách," uvedl Maláč. Jde o druh zvířat pocházejících z Jižní Ameriky. Jihlavská zoo před třemi lety dostala dva samce psů pralesních z pražské zoologické zahrady, jeden později uhynul.

Kvůli vládním opatřením proti covidu-19 jsou zoo v Česku potřetí zavřené pro veřejnost od 18. prosince. Chovatelská práce podle mluvčího pokračuje. V polovině minulého měsíce jihlavská zoo převzala samce outloně malého z odchovu zahrady v Moskvě. "Tříletý outloň bude posilou úspěšného jihlavského chovu těchto vzácných a ohrožených nočních poloopic z jihovýchodní Asie," uvedl Maláč.

Do Ruska zase z Jihlavy putoval roční samec vodušky abok. Samec této antilopy podle Maláče cestoval do Kazaně se čtyřmi samicemi ze zoo v Ostravě a samcem z pražské zoo. "Utvořili vzájemně nepříbuznou skupinu, která bude základem dalšího chovu tohoto druhu v ruských zoo," uvedl mluvčí.

Zoologická zahrada v Jihlavě s 65 zaměstnanci je příspěvkovou organizací města Jihlava. Stará se o 280 druhů zvířat. Kvůli vládním opatřením proti epidemii covidu-19 byla zoo zavřená pro veřejnost poprvé od 16. března do 27. dubna a podruhé od 9. října do 2. prosince. V roce 2019 jejími branami prošlo rekordních 346.600 návštěvníků, vloni počet v porovnání s tím klesl zhruba na 221 800, tedy o 36 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist