https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlavska-zoo-kvuli-zavreni-prijde-do-konce-dubna-o-ctyri-miliony-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlavská zoo kvůli zavření přijde do konce dubna o čtyři miliony Kč

21.4.2020 00:11 | JIHLAVA (ČTK)
Jihlavská zoo je zavřená od 16. března. / Ilustrační foto
Jihlavská zoo je zavřená od 16. března. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoologická zahrada v Jihlavě bude mít kvůli uzavření pro veřejnost na konci tohoto měsíce proti očekávání příjmy nižší asi o čtyři miliony korun. Propad bude narůstat. Čím blíž je letní sezona, tím vyšší bývala návštěvnost, řekl mluvčí zahrady Martin Maláč. Pracovníky teď kromě zvířat zaměstnává úklid a různé opravy. Aktuality ze zoo pravidelně zveřejňují na internetu.
 

"Veřejnosti se snažíme přinášet ze zoo zejména dobré zprávy. Jsme si vědomi, že ekonomicky trpí takřka všichni," uvedl Maláč.

Podle vládního harmonogramu uvolňování opatření proti šíření koronaviru by venkovní části zoologických zahrad mohly být znovu přístupné od 25. května a jejich pavilony od 8. června.

Jihlavská zoo je zavřená od 16. března. Podle mluvčího nepřichází jen o příjmy ze vstupného, ale i z parkovného, prodeje zboží a pronájmů prostor, například provozovatelům občerstvení. "A pak tu jsou mimořádné náklady za dezinfekce, čisticí prostředky, respirátory, roušky," doplnil.

Jde o zoo se specializací na chov kočkovitých šelem, primátů a plazů. Chovatelé se v součtu starají zhruba o 1300 zvířat. Branami zahrady vloni prošlo rekordních 346.600 návštěvníků.

Za březen měla zoo v porovnání s minulými lety příjmy nižší asi o milion korun. Jde o měsíc, kdy bývá nižší návštěvnost, a v jeho části ještě bylo otevřeno. Za duben zahrada podle odhadu přijde o tři miliony korun, a pokud bude zavřeno i v květnu, bude tratit dalších 3,7 milionu.

Zoo je příspěvkovou organizací města Jihlava. Pro letošek počítala s rozpočtem okolo 60 milionů korun, který obsahuje městský příspěvek 20 milionů korun. "Město ještě počká, jak se budou vyvíjet příjmy v zoo během následujících měsíců a až následně budeme řešit navýšení příspěvku," uvedl na dotaz novinářů mluvčí radnice Radovan Daněk.

I v zavřené zahradě musejí pracovníci kvůli viru nosit roušky nebo respirátory. Fungují ve dvou oddělených skupinách. "Kdyby náhodou někdo z jedné skupiny onemocněl koronavirem a jeho kolegové museli jít do karantény, tak aby případně mohli zajistit chod zoo lidé z druhé skupiny," uvedl Maláč.

Kromě toho, že se zvířata musí krmit a uklízet u nich, přibývají mláďata. Pokračují přípravy na letní sezonu. Pracovníci například opravují lavičky, instalují zvířatům novou výdřevu, opravují brány a ploty nebo také balí suvenýry pro e-shop. Jejich nákupem lidé zoo podporují.

Pokud chcete podpořit zvířata v Zoo Jihlava, můžete využít několik možností.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist