https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlavska-zoo-zacina-chovat-male-africke-antilopy-chocholatky-modre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlavská zoo začíná chovat malé africké antilopy chocholatky modré

1.10.2023 21:50 | JIHLAVA (ČTK)
Chocholatky modré západní jsou nejmenším druhem chocholatky.
Chocholatky modré západní jsou nejmenším druhem chocholatky.
Jihlavská zoologická zahrada rozšířila chov o malé africké antilopy chocholatky modré. Samce a samici dostala ze zoo ve Francii. Expozice chocholatek bude poblíž pavilonu žiraf, sdělila Simona Kubičková z marketingového oddělení jihlavské zoo.
 

"Jak jsme avizovali začátkem roku, jedním z očekávaných přírůstků do naší zoo pro letošní rok byly chocholatky modré," uvedla Kubičková. Tyto antilopy pocházející ze střední Afriky váží do čtyř kilogramů. "Jsou opatrné a tajemné," řekla. Jihlavská zoo dostala čtyřletá zvířata.

Letos v únoru zástupci zoo uvedli, že výběh pro chocholatky stál skoro dva miliony korun. Ředitel zoologické zahrady Jan Vašák tehdy řekl, že se tento druh antilop chová málo, v Evropě ho má jen několik zahrad. Chov podle ředitele není snadný, protože jde o lekavá zvířata.

Chocholatky modré západní jsou nejmenším druhem chocholatky. Tvoří monogamní páry. Své území si značí výměškem ze žlázy poblíž očí, který otírají o trávu, větve nebo kůru. Rohy mívají obě pohlaví, u samice jsou někdy téměř neviditelné, uvedla Kubičková. Zadní končetiny mají chocholatky delší než přední, což jim pomáhá v případě nebezpečí se rychle odrazit a utéct do bezpečí.

Zoologická zahrada v Jihlavě je příspěvkovou organizací města. Chová přes 270 druhů exotických zvířat, zaměřuje se na primáty, šelmy, kočky a plazy. Vloni měla rekordní návštěvnost, přišlo přes 353.000 lidí. Letošním významným chovatelským úspěchem zoo je narození čtyř aligátorů čínských, vylíhli se koncem července. Aligátoři čínští patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist