https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlavska-zoo-zacne-chovat-druh-prasat-jimz-hrozi-vyhubeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlavská zoo začne chovat druh prasat, jimž hrozí vyhubení

5.6.2019 00:13 | JIHLAVA (ČTK)
Prase visajánské žilo na ostrovech ve středních Filipínách, z části už zmizelo. Pokud bude trend pokračovat, bude zřejmě během 30 let tento druh prasete evidovaný jako vyhubený. / Ilustrační foto
Prase visajánské žilo na ostrovech ve středních Filipínách, z části už zmizelo. Pokud bude trend pokračovat, bude zřejmě během 30 let tento druh prasete evidovaný jako vyhubený. / Ilustrační foto
Foto | Cedricguppy / commons.wikimedia.org
Jihlavská zoologická zahrada chce zavést chov prasat visajánských. Volně žijí na některých filipínských ostrovech, ale hrozí jim vyhubení. Ubikaci pro tento kriticky ohrožený druh plánuje zoo vybudovat do listopadu, stát bude kolem 580.000 korun bez daně. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace od kraje. Vyplývá to z údajů, které po včerejším jednání rady kraje řekl novinářům řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) a které zveřejnil kraj na svém webu samosprava.kr-vysocina.cz.
 

Prostor pro venkovní výběh prasat visajánských má zoo v centrální části areálu, chybí tam ale odpovídající vnitřní ubikace. "Rádi bychom je chovali, protože jsou to velice ohrožená zvířata ve volné přírodě, navíc si myslíme, že je to atraktivní, zajímavý druh," řekl mluvčí zoo Martin Maláč.

Prase visajánské žilo na ostrovech ve středních Filipínách, z části už zmizelo. Pokud bude trend pokračovat, bude zřejmě během 30 let tento druh prasete evidovaný jako vyhubený, uvedl ředitel zoo Jan Vašák v žádosti o poskytnutí krajské dotace. Kromě ubývání lesů se stavy těchto zvířat v jejich domovině snižují i kvůli lovu a křížení s jinými druhy.

Radní kraje včera doporučili krajskému zastupitelstvu, aby na ubikaci dali zoo půl milionu korun. Jde o další aktivitu vyplývající z memoranda o spolupráci z roku 2015 uzavřeného mezi krajem a Jihlavou. Kraj na základě této dohody začal podporovat projekty zoo zřizované městem, zatímco město srovnatelnou částkou přispívá Horáckému divadlu v Jihlavě, jež spravuje kraj. Jihlava letos dá Horáckému divadlu příspěvek na modernizaci zvukové aparatury.

Jihlavská zoo se stará přibližně o 250 druhů exotických zvířat. Loni ji navštívilo přes 333.000 lidí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist