https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihoafricane-profituji-z-obchodu-s-lvimi-kostmi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihoafričané profitují z obchodu s lvími kostmi

17.7.2019 00:35 (ČTK)
V Jihoafrické republice roste obchod s kostmi lvů. Šelmy jsou v zemi chovány v zajetí a jejich kosti včetně zubů a drápů se pak prodávají do celého světa, nejčastěji do Asie. / Ilustrační foto
V Jihoafrické republice roste obchod s kostmi lvů. Šelmy jsou v zemi chovány v zajetí a jejich kosti včetně zubů a drápů se pak prodávají do celého světa, nejčastěji do Asie. / Ilustrační foto
V Jihoafrické republice roste obchod s kostmi lvů. Šelmy jsou v zemi chovány v zajetí a jejich kosti včetně zubů a drápů se pak prodávají do celého světa, nejčastěji do Asie, napsal list The New York Times.
 

Podle studie dvojice autorů z britské a jihoafrické univerzity k lukrativnímu obchodu s kostmi přispěl americký zákaz dovozu trofejí z afrických soukromých loveckých farem, kde jsou lvi chováni kvůli bohatým zájemcům jako trofejní zvířata pro odstřel.

Lvi jsou jediným ze zástupců velkých kočkovitých šelem, s jichž částmi není podle mezinárodních dohod zakázáno obchodovat. Jihoafričtí prodejci díky tomu profitují z exportu do Asie, kde jsou kosti často prezentovány jako tygří. V některých asijských zemích je poptávka po víně z tygřích kostí nebo špercích z tygřích zubů a drápů.

Lví kosti pocházejí z jihoafrických loveckých farem, které pro zájemce o trofej představují levnější a rychlejší variantu lovu šelem v přírodě. Američané před zákazem dovozu trofejí z těchto farem, který vstoupil v platnost v roce 2016, tvořili nejméně polovinu klientely.

Ceny za živého lva po zákazu klesly téměř o 50 procent a zhruba 30 procent všech chovatelů se rozhodlo svůj podnikatelský záměr přeměnit na mezinárodní obchod s kostmi, uvádí studie. Kosti lvího samce mohou jihoafričtí chovatelé prodat v průměru za 3700 dolarů (84.000 korun).

Jihoafrická republika ve snaze omezit obchod, který je z hlediska ochránců zvířat nemorální, povolila vyvážet pouze 1500 lvích koster ročně. Restrikce podle výzkumníků pouze přiživí nelegální obchod, zvýšená poptávka po lvích kostrách je podle nich přímo spojená se zvýšenou aktivitou pytláků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist