https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihoceska-uzkokolejka-povede-az-do-rakouska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeská úzkokolejka povede až do Rakouska

5.5.2001 13:46 | JINDŘICHŮV HRADEC (ČIA)
Úzkokolejná železnice by měla v budoucnosti spojit Novou Bystřici s dolnorakouským Litschau. Vyplývá to ze společného projektu, který připravily zástupci společnosti Jindřichohradecké místní dráhy a rakouského spolku Waldviertler Schmalspurbahn, který provozuje úzkokolejku v části dolního Rakouska.
 

"Myšlenka spojit Novou Bystřici a Litschau vznikla už v roce 1902, ale za uplynulých sto let se ji nepodařilo naplnit. Nyní si myslím, že je šance záměr našich předků uskutečnit," prohlásil ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava. Podle jeho slov má projekt šanci na získání prostředků z fondů Evropské unie.

O propojení železnic se začalo opět hovořit počátkem devadesátých let, ale stále chyběly finanční prostředky. Nyní se stává impulsem fakt, že rakouské státní dráhy přestanou příští měsíc definitivně provozovat úzkolejné železnice. Tím se otevírá prostor pro soukromé společnosti, mezi něž patří právě zmíněný spolek Waldviertler Schmalspurbahn.

"Samozřejmě, že dnes ani zítra s pokládáním pražců nezačneme, v první fázi počítáme s marketingovým propojením a příští rok by se mohla rozběhnout autobusová přeprava mezi Novou Bystřicí a Litschau," dodal Šatava. Pokud se podaří projekt realizovat v podobě, jak je navrhován, vznikne ucelená atraktivní dvousetkilometrová úzkokolejná trasa z Obrataně přes Jindřichův Hradec do Nové Bystřice a dále pak do Dolního Rakouska.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist