Jihočeské matky: Temelín má pro EdF minusovou hodnotu 60 miliard
Jak se tato údajná kalkulace promítla do cenové nabídky, kterou EdF učinila vládě v rámci privatizace české elektroenergetiky, není známo, neboť kabinet Miloše Zemana tuto informaci nezveřejnil. Druhý zbývající kandidát, italská společnost Enel, nabídla vládě ze ČEZ a šest distribučních společností částku kolem 135 miliard korun. Vláda ovšem rozhodnutí odložila na 7. ledna s tím, že minimální požadovaná suma je 200 miliard korun.
"V případě prodeje ČEZ a distribučních společností za částku kolem 135 miliard korun by občané opět (pokolikáté již?) doplatili na špatnou vládní politiku v energetice, protože by se do státní pokladny podařilo získat pouze zlomek původních investic. Vyšší nabídky ale nelze za současných, špatně nastavených podmínek prodeje očekávat," uvedla mluvčí aktivistů Dana Kuchtová.
"Navíc akcionáři ČEZu zatím z obrovských zisků firmy nezískali nic s výjimkou nízké dividendy (ve výši dvě koruny před zdaněním) letos v létě. Pokud česká vláda prodá 7. ledna 2002 ČEZ a distribuční společnosti za stávajících podmínek, musí počítat s tím, že se malí akcionáři budou tomuto nesmyslnému prodeji bránit, a to i formou žalob," dodala Kuchtová.
reklama