https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesky-kraj-chce-zabranit-nehodam-se-zveri-zvukovymi-plasici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeský kraj chce zabránit nehodám se zvěří zvukovými plašiči

13.7.2021 00:15 | BORŠOV NAD VLTAVOU (ČTK)
Jihočeský kraj chce podél vybraných silnic instalovat zvukové plašiče zvěře. Zařízení mají snížit počet dopravních nehod po srážkách se zvěří. Kraj je chce kombinovat s optickými a pachovými plašiči. Na projektu spolupracuje mimo jiné s policií. ČTK to řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012).
 

"Vzali jsme si příklad v Ústeckém kraji, kde zvukové plašiče před časem instalovali, a snižuje to počet nehod tohoto charakteru o 30 až 40 procent. Proto jsme začali spolupracovat s policií, která nám podle její evidence vymezila různé úseky silnic, kde je nejvíce srážek se zvěří," uvedl Hroch. Dodal, že na jeden kilometr vytipovaných vozovek chce kraj instalovat čtyři desítky zvukových plašičů.

Podle údajů Českého statistického úřadu loni na jihočeských silnicích zavinila domácí nebo lesní zvěř 57 nehod. Představuje to jen nepatrný zlomek z téměř 4300 havárií. Ale řada řidičů srážky se zvěří nenahlásí. Hroch dodal, že kraj by přivítal, pokud se v budoucnosti na projektu podílely například některé pojišťovny nebo organizace BESIP. Pachové a optické ohradníky už stojí podél více než šesti stovek kilometrů jihočeských silnic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist