https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesky-kraj-chce-zpristupnit-byvaly-kaolinovy-dul-orty-prirodni-pamatku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeský kraj chce zpřístupnit bývalý kaolínový důl Orty, přírodní památku

26.1.2022 02:08 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Orty jsou přírodní památka u obcí Hosín, Borek a Hrdějovice, jedná se o soustavu chodeb kaolinového dolu.
Orty jsou přírodní památka u obcí Hosín, Borek a Hrdějovice, jedná se o soustavu chodeb kaolinového dolu.
Foto | Huhulenik / Wikimedia Commons
Jihočeský kraj chce zpřístupnit bývalý kaolínový důl Orty jako turistický a vzdělávací areál. Jde o přírodní památku v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Náklady budou v desítkách milionů korun, pomoci by mohly národní nebo evropské dotace. Ke zpřístupnění existuje studie, termín, kdy by se lidé mohli do dolu podívat, není zatím známý.
 

"Jsme teprve na začátku celého procesu. Přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů. Stejné je to i s časovým rámcem. Díky aktivnímu přístupu obcí Hosín, Hrdějovice a Borek se nám podařilo najít společnou dohodu a získat dlouhodobou bezplatnou výpůjčku potřebných pozemků, která je naprosto nezbytná a v minulosti vždy snaha o zpřístupnění na tomto skončila. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí," uvedl náměstek hejtmana František Talíř z KDU-ČSL.

Kraj podepíše brzy s obcemi, Správou jeskyní ČR a Regionální rozvojovou agenturou jižních Čech memorandum, ve kterém stvrdí společný zájem Orty připravit a zpřístupnit. Rozhodli o tom radní. Místo chce kraj zpřístupnit návštěvníkům včetně vozíčkářů. Plánuje budovu se zázemím, cesty pro pěší anebo parkoviště. Proměna čeká i blízkou pískovnu, areál by se měl napojit na turistické stezky a cyklostezky.

Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století, zabírá asi 12 hektarů. Jeho vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle. Surovinou byl právě kaolín, dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce jde podle kraje o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů a v ČR nemá obdoby. Labyrint chodeb je dlouhý přes 5,6 kilometru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist