https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesky-kraj-spusti-virtualni-trziste-potravin-od-mistnich-zemedelcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeský kraj spustí virtuální tržiště potravin od místních zemědělců

20.5.2022 00:47 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Jihočeský kraj od září spustí virtuální tržiště potravin. Prostřednictvím internetu na něm budou moci střední školy nakupovat produkty do jídelen od místních zemědělců. V budoucnosti by kraj rád elektronické tržiště nabídnul i dalším městům nebo jiným institucím. Projektem chce zajistit lokální a čerstvé výrobky pro kupující a podpořit místní zemědělce.
 

"Malí farmáři a malí producenti mají často problém s tím se prosadit na trhu, protože velké řetězce na ně vytváří tlak, aby to prodali za co nejnižší cenu. My jsme chtěli vytvořit prostředí, které bych přirovnal k tomu starému tržišti, kam si naše babičky chodily nakupovat nejčerstvější zboží, které pocházelo od lokálního producenta," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Dodal, že projekt zahájí střední školy, které kraj zřizuje. Na jihu Čech jich je přibližně 120 a chodí do nich téměř 19 000 studentů. "Všichni chceme, aby naše děti jedly co možná nejzdravější produkty. Tento projekt tomu může pomoci," uvedl Kuba. Podle něj má virtuální tržiště další přednosti. "Například tím snížíme uhlíkovou stopu, protože chceme využívat lokální potraviny, a ne dotované produkty, které k nám do republiky cestují tisíce kilometrů," řekl jihočeský hejtman.

Na virtuálním tržišti budou moci nabízet produkty zemědělci a farmáři z Jihočeského kraje s potřebnými certifikáty. Kuba dodal, že každý prodejce si navíc může nastavit parametry, za kterých bude zboží poskytovat. "Například vzdálenost, do které bude produkty dodávat. Aby například prodejce z Jindřichohradecka nevozil věci do Českého Krumlova, pokud se mu to nevyplatí," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist