https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihomoravane-loni-vytridili-45-tun-obaloveho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihomoravané loni vytřídili 45 tun obalového odpadu

30.12.2016 14:06 | BRNO (ČTK)
Obyvatelé Jihomoravského kraje vytřídili v loňském roce kolem 45 tun obalového odpadu, vyplývá z analýzy společnosti EKO-KOM, která se zabývá recyklací odpadů z obalů. Z toho bylo skoro 23 tun papíru, přes 12 tun skla a deset tun plastu, sdělila mluvčí EKO-KOM Lucie Müllerová. Podle ní tím Jihomoravané zachránili 285 hektarů přírody.
 

Podle společnosti se díky třídění a recyklaci odpadů v kraji nedostalo do ovzduší přes 56 tun oxidu uhličitého. "Uspořilo se takové množství energie, které by pokrylo roční spotřebu 15.500 domácností," uvedla Müllerová.

Odpad třídili i lidé ve Znojmě. "S tříděním odpadu jsem velmi spokojený a děkuji za to občanům, kteří na tom mají zásluhu," řekl znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

EKO-KOM uvádí, že se Češi ve třídění stále zlepšují. "Aktuálně třídí odpad už 72 procent obyvatel České republiky. Od roku 2000 se tak zečtyřnásobilo množství vytříděného odpadu a za posledních 15 let se vytřídilo do barevných kontejnerů přes 8,3 milionu tun obalového odpadu," sdělila mluvčí. Nyní je to ročně kolem 700.000 tun.

"Uložený odpad na jednu hromadu by měl stejný objem, jako má hora Říp. Za tuto praktickou každodenní snahu chránit naši přírodu a krajinu je nutné ocenit každou třídící rodinu," uvedl generální ředitel společnosti EKO-KOM Zbyněk Kozel.

Češi si dobře vedou i ve srovnání Evropského statistického úřadu Eurostat. "V celkové míře recyklace a využití obalových odpadů je Česká republika šestou nejlepší zemí v Evropské unii. Nadprůměrně dobrá je v třídění a recyklaci plastových obalů, kde jí patří druhá příčka," uvedla Müllerová. Podle ní je český systém při dosahování vysoké míry recyklace výrazně efektivnější a levnější, než je například v Rakousku nebo Německu.

Češi mají k dispozici už více než 272.000 barevných kontejnerů na třídění. V průměru to k nim mívají ze svého domova do 100 metrů. "Na jedno sběrné místo připadá 131 obyvatel, což je v evropském měřítku výborné. V jiných zemích jsou to stovky, a někde dokonce tisíce," doplnil ředitel oddělení komunikace EKO-KOM Lukáš Grolmus.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist