https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihomoravsky-kraj-podal-zalobu-v-kauze-tezby-sterkopisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku

15.7.2020 14:12 (ČTK)
Podle kraje může být těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody. Ilustrační snímek.
Podle kraje může být těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.
 

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a letos zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí. Žaloba kraje míří na zamítnutí námitek. Označuje je za nezákonné.

"Úřad nezohlednil oponentní znalecký posudek, dále chybně posoudil, zda je těžba štěrkopísku veřejný nebo soukromý zájem, a dopustil se dalších procesních pochybení," uvedl Rajtšlégr. Žalobu kraj považuje za jedinou možnost, jak by šlo těžbě ohrožující zdroj pitné vody pro 140.000 lidí zabránit.

Podle Rajtšlégra je těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody, i když se těžaři snaží všechny přesvědčit o opaku. "Dokonce jsem zaregistroval komerční články, kde tvrdí, že těžba bude pro lokalitu a kvalitu vody prospěšná. To osobně považuji za nehoráznou demagogii a aroganci. Za problematické považujeme i stanovisko EIA, které těžbu podmiňuje dlouhou řadou protichůdných a nesplnitelných podmínek a ministerstvo životního prostředí se jím odmítá zabývat," zdůraznil Rajtšlégr.

Za největší riziko považuje, že těžba počítá s odkrytím podzemního zdroje pitné vody, což samo o sobě představuje významné riziko znečištění. "Navíc se zde jedná o záplavové území, tak i laik si jistě dokáže představit, k jakým důsledkům by mohlo dojít," dodal Rajtšlégr.

Na soudě už jsou dvě žaloby, jednu podala za několik obcí advokátka Jana Zwyrtek Hamplová a druhou za další obce a Vodovody a kanalizace Hodonín advokátní kancelář Frank Bold.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největšízdroj v republice.


reklama

 
Lenka Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist