https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihomoravsky-kraj-podpori-sardice-kelcany-a-zadovice-ve-vyuziti-dulnich-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihomoravský kraj podpoří Šardice, Kelčany a Žádovice ve využití důlních vod

10.6.2024 19:54 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šardice na Hodonínsku chtějí eliminovat dopady sucha čerpáním vody z lignitových dolů. Nechají si vyhotovit studii proveditelnosti, na kterou jim kraj přispěje 104 000 korun. Jihomoravští radní na konci května schválili podporu také dalším projektům, které mají zamezit plýtvání pitnou vodou na Kyjovsku. Spolu se Šardicemi dostanou peníze i Kelčany a Žádovice. Celkem to bude 464 000 korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Helena Ondřejová.
 
"Zdroje důlní vody v Šardicích jsou vydatné, jak zjistila čerpací zkouška. Kvůli vysokému obsahu minerálů ale bude nutné ji před použitím čistit. Po pročištění by mohla sloužit k vytvoření mokřadu nebo koupacího biotopu, po kterém místní volají, nebo jako zálivka fotbalového hřiště či obecní zeleně," sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

V Kelčanech a Žádovicích už průzkumné vrty o hloubce 20 metrů čekají na zkolaudování na trvalé čerpací místo. Na základě hydrodynamické zkoušky by se z kelčanského vrtu mohlo trvale čerpat až 0,8 litru vody za sekundu, z žádovického 0,5 litru. Každá obec získá od kraje 180 000 korun.

"Dopady sucha jsou čím dál víc patrnější. Nejdůležitější je zajistit dostatek pitné vody. A jednou z cest je, že nebudeme pitnou vodou plýtvat na to, co nemusíme. Nový stálý zdroj z dolů bude sloužit na zálivku zeleně, podporu biokoridorů, napájení rybníků a dalších vodních prvků v krajině a pro další užitkové potřeby obce," doplnil Zámečník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist