https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihomoravsky-kraj-v-novem-dotacnim-programu-podpori-energeticky-usporna-opatreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihomoravský kraj v novém dotačním programu podpoří energeticky úsporná opatření

20.1.2024 00:25 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radní Jihomoravského kraje na svém prvním jednání v novém roce schválili několik dotačních programů. Mezi dobrovolné hasiče kraj rozdělí 66 milionů korun, sportovním spolkům dá 45 milionů. Na opatření proti následkům sucha radní vyčlenili 20 milionů korun a rovněž schválili nový program, jenž podpoří energeticky úsporná opatření, informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
 

Z nového dotačního programu Energion, kde je pět milionů korun, kraj plánuje obcím přispět třeba na vytvoření energetického skenu budov, analýzy možností rozvoje komunitní energetiky s využitím obnovitelných zdrojů energie nebo na zpracování energetických auditů. "Chceme jeho prostřednictvím motivovat obce, města, místní akční skupiny nebo spolky, aby se ještě víc angažovaly ve prospěch výroby energie z obnovitelných zdrojů. Žadatelé mohou z tohoto programu získat až 150 000 korun," uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Program proti následkům sucha zahrnuje podporu budování tůní a mokřadů, obnovy polních cest či větrolamů i péče o vysazenou zeleň. "Dopady dlouhodobého sucha mají devastující vliv na zemědělskou a lesní produkci. Ochrana půdy a prevence její eroze jsou další klíčové prvky boje proti následkům sucha, zejména v zemědělském regionu, kterým jižní Morava vždy byla. Pokračujeme také v loni započaté podpoře zakládání stanovišť vhodných trvalých travních porostů, krajinných trávníků, bylinných trávníků a lučních porostů," řekl náměstek hejtmana Lukáš Dubec (Piráti).

Vedení kraje vnímá v této oblasti jako důležitou podporu koncepčního uvažování zástupců samospráv. "Jde nám o to, aby se radnice a obecní úřady věnovaly boji proti suchu v delším časovém horizontu než v jednom volebním období. Věřím, že se to daří. Jako dobrý příklad můžou posloužit projekty obcí Čejkovice, Ratíškovice, Moravská Nová Ves a Rohatec, jejichž společná adaptační strategie na změnu klimatu měla vztah k celému Regionu Podluží a Hodonínska," doplnil Zámečník.

V programu na podporu jednotek sborů dobrovolných hasičů je připraveno 18 milionů korun. Peníze mohou použít na pořízení, rekonstrukce a opravy požární techniky či výstavbu zbrojnic. "Loni jsme tak podpořili 199 obcí ze zhruba 300 podaných žádostí," řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). S dalšími 48 miliony počítá rozpočet na spolufinancování dotačního programu ministerstva vnitra. Krajskou podporu poskytuje formou mimořádných dotací. Loni takhle pomohl ve 47 obcích s postavením nebo rekonstrukcí zbrojnice či nákupem nových dopravních aut a stříkaček.

Sportovní kluby, tělocvičné jednoty a další tělovýchovné organizace kraj podpoří 45 miliony. "Letos navyšujeme připravené peníze o deset milionů korun. Poslouží na rekonstrukce sokoloven, osvětlení fotbalových hřišť, tribuny nebo podporu činností sportovních klubů," sdělil Grolich. Dotační program je i letos rozdělen do dvou oblastí. Na výstavbu, rekonstrukce a opravy sportovišť nebo pořízení investičního movitého majetku půjde 20 milionů korun. Provozní výdaje, pronájem sportovních ploch nebo výdaje na trenéry kraj podpoří 25 miliony.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist