Jihovýchodní Asie se zavazuje bojovat proti smogu během období sucha
Ministři životního prostředí států Asociace Národů Jihovýchodní Asie (ASEAN) na setkání v hlavním městě Bruneie prohlásili, že poloostrovní Malajsie a Singapur byly zasaženy vlnou smogu, způsobeného lesními požáry ve střední části Sumatry v Indonésii.
Na setkání bylo vydáno prohlášení, kde je řečeno: "Ministři...se dohodli, že použijí nynější vypalování ve střední Sumatře k tomu, aby ukázali, že se koná určitá konkrétní akce k zastavení vypalování." Protože části regionu čeká nadcházející období sucha a požáry byly v posledních dnech opět detekovány, ministři pověřili speciální ASEAN skupinu úkolem "zdvojnásobit úsilí v řešení problému smogu a kouře", říká se v prohlášení.
V roce 1997 dusivý kouř, pocházející zejména z požárů v Indonésii, trápil jihovýchodní Asii celé měsíce. Úroveň znečištění ovzduší dosahovala nezdravých hodnot, turistika trpěla a byly zde zdravotní problémy. Meteorologové prohlásili, že ohrožení smogem je v tomto roce menší, díky současným abnormálně silným dešťům, způsobeným klimatickým jevem La Nina.
Stejně tak unikla oblast díky jevu La Nina smogu (zde nazývanému kouř) v loňském roce.
Období sucha normálně začíná v této oblasti v polovině roku a trvá po několik měsíců.
ASEAN sdružuje státy Brunei, Indonésii, Laos, Malajsii, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thailand a Vietnam. Očekává se oficiální přijetí Kambodže.
Ministři se na setkání dohodli o přijetí politiky nevypalování a zavázali se jí uvést do života i mezi majiteli plantáží a vlastníky koncese na kácení dřeva, a to zvláště v Brunei, Indonésii, Malajsii, a Singapuru, čtyřech zemích nejhůře postihovaných kouřem.
Analytici však mají pochybnosti o tom, zda Indonésie, která se potýká s náboženskými, etnickými a sociálními konflikty a čelí nejhorší ekonomické a politické krizi za posledních 30 let, má potřebnou infrastrukturu a schopnost vypořádat se s požáry.
reklama