https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihozapadni-pobrezi-francie-zaplavily-toxicke-mikrorasy-urady-uzavrely-plaze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihozápadní pobřeží Francie zaplavily toxické mikrořasy, úřady uzavřely pláže

10.8.2021 11:18 | PAŘÍŽ (ČTK)
Jihozápadní pobřeží Francie v posledních dnech zaplavily toxické mikrořasy, které mohou způsobit dýchací obtíže a příznaky podobné chřipce. Přímořská města kvůli tomu v neděli uzavřela pláže a zakázala plavání v moři, informovala agentura AFP.
 
Plavci, surfaři i návštěvníci pláží si v posledních dnech stěžovali na problémy s dýcháním, kašel, svědění očí a nevolnost. Pláže kvůli tomu načas uzavřelo i letovisko Biarritz.

"Je to poprvé, co se tyto řasy v Biarritzu objevily," uvedla radnice tohoto přímořského letoviska. Město od té doby pláže opět otevřelo, regionální středisko ministerstva zdravotnictví (ARS), které mikrořasy analyzovalo, však situaci pravidelně monitoruje a místní úřady nevylučují další uzavírky.

Příznaky otravy jsou podle starosty nedaleké obce Bidart Emmanuela Alzuriho "mírné a samy přejdou". Jsou ale podobné příznakům covidu-19, což u lidí vzbuzuje otázky, píše AFP. "Osoby s těmito příznaky momentálně žádáme, aby se nejdříve nechali otestovat na koronavirus, a pokud jsou negativní, aby zašli k doktorovi," uvedl Alzuri.

Mikrořasy, které pokrývají běžné mořské řasy i kamenolomy u pobřeží, se "uvolní vlnobitím a nacházejí se ve vodě, někdy i na jejím povrchu. Cytotoxin, který obsahují, se může přenášet i vzduchem nebo vodní tříští," řekl šéf zdravotnické sekce nevládní organizace Surfrider Foundation Marc Valmassoni. Podle něj za častější výskyt těchto řas, běžně se vyskytujících v teplejších tropických vodách, mohou změny klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist