https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihu-afriky-uz-tolik-nehrozi-jev-el-nino-zpusobujici-sucho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihu Afriky už tolik nehrozí jev El Niňo způsobující sucho

30.5.2017 09:00 (ČTK)
OSN odhaduje, že dva roky trvající sucha na jihu Afriky spojená s El Niňem už postihla kolem 40 milionů lidí. V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl 22. května vyhlášen stav přírodní katastrofy. / ilustrační foto
OSN odhaduje, že dva roky trvající sucha na jihu Afriky spojená s El Niňem už postihla kolem 40 milionů lidí. V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl 22. května vyhlášen stav přírodní katastrofy. / ilustrační foto
Pravděpodobnost, že se na jih Afriky letos vrátí škodlivý klimatický jev El Niňo, se snížila. Podle agentury Reuters to uvedla jihoafrická meteorologická služba. El Niňo způsobil v JAR sucha, která vedla k vyhlášení stavu přírodní katastrofy.
 

"Stále předpokládáme, že k výskytu El Niňa dojde během nadcházejícího jarního a letního období, avšak pravděpodobnost se snížila oproti očekávání z předchozího měsíce," stojí v aktuální prognóze meteorologů.

OSN odhaduje, že dva roky trvající sucha na jihu Afriky spojená s El Niňem už postihla kolem 40 milionů lidí. V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl 22. května vyhlášen stav přírodní katastrofy. Podle BBC panují v regionu, v němž se nachází i Kapské Město, nejhorší sucha za posledních 113 let.

El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a souvisejícím oteplením oceánských vod. Někde má za následek vytrvalé sucho, zatímco v jiných oblastech naopak vysoké srážky. V letech 2010 a 2011 k důsledkům tohoto jevu patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist