https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jindrichova-skala-v-brdech-je-prirodni-pamatkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jindřichova skála v Brdech je přírodní památkou

24.12.2019 00:20 | PŘÍBRAM (ČTK)
Jindřichova skála v Brdech byla s účinností od Štědrého dne vyhlášena přírodní památkou. / Ilustrační foto
Jindřichova skála v Brdech byla s účinností od Štědrého dne vyhlášena přírodní památkou. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Brdy-res publica / commons.wikimedia.org
Jindřichova skála v Brdech byla s účinností od Štědrého dne vyhlášena přírodní památkou. Skalní srub s kolmou stěnou a kamenným mořem vznikl zvětráváním a postupným odlamováním skalních bloků. Jde o první maloplošné chráněné území ve Středních Brdech, informovala minulý týden mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
 

Skalní srub s jednadvacetimetrovou stěnou patří k nejvyšším v Brdech. Kamenné moře pod ním je zvláštní svou rozlohou i velikostí skalních bloků. Tvoří je prvohorní slepence, tvrdá a kyselá hornina.

Nová přírodní památka s rozlohou pět hektarů je domovem pro řadu druhů lišejníků, kterým vyhovují osluněná suťová pole. "Lišejníkovým porostům v suti nesvědčí sešlapávání. Jsou to dlouhověké organismy a rostou jen velmi pomalu. Děkujeme proto všem turistům a horolezcům za pochopení pro tyto malé obyvatele a za respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy Bohumil Fišer.

"Na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech, odkud můžeme přes údolí Červeného potoka obdivovat hrad Valdek a za ním křivoklátské kopce, se dá pohodlně dojít po turistické značce z Malé Vísky u Hořovic," dodal.

CHKO Brdy vznikla v roce 2016 na území někdejšího vojenského újezdu. CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist