https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jindrichovice-pod-smrkem-se-pripravuji-na-zpracovani-biomasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jindřichovice pod Smrkem se připravují na zpracování biomasy

21.1.2002 13:54 | JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (ČIA)
Polovinu textilní továrny Unitex koupí od správce konkurzní podstaty za jeden milion korun obec Jindřichovice pod Smrkem. Jak informoval starosta Jindřichovic Petr Pávek, město v objektu vybuduje závod na zpracování biomasy. "Biomasa bude určena pro místní kotelnu, která tak nabídne ekologičtější a levnější topení," vysvětlil.
 

V letošním roce bude obec v budově biomasu sušit a skladovat. V příštím roce chce podle Pávka zahájit výrobu granulí pro běžné topení. Výrobní linka na granule přijde na 30 milionů korun. "Peníze chceme získat z programu Sapard. K pěstování plodin pro biomasu využijeme ladem ležící zemědělskou půdu a dřevní hmotu. Máme vytipovaných 1000 hektarů, které představují energetický potenciál 225 tisíc gigajoulů a přitom tvoří jen 38 procent neobdělávaného území," řekl Pávek.

Zpracování biomasy je částí agroenergetického projektu energetické soběstačnosti území mikroregionu SeCeSe (Sever českého severu). Mikroregion na německo-polsko-českých hranicích sdružuje čtyři obce ve Frýdlantském výběžku - Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les a Horní a Dolní Řasnici. Žije v něm 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.

Nezávislost čtyř obcí na dodávkách energií si vyžádá investici 240 milionů korun a vytvoří zhruba 40 pracovních míst. Základním zdrojem elektrické energie mají být čtyři větrné elektrárny a zdrojem tepla biomasa. První ze čtyř plánovaných větrných elektráren za 25 milionů korun s výkonem jeden megawatt chce Pávek postavit letos na jaře. "Dohodli jsme se s německým investorem, který prostřednictvím společného podniku stavbu zafinancuje a bude provozovat," prozradil Pávek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist