https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jivno-odmita-vznik-prirodniho-parku-udoli-rudolfovskeho-potoka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka

10.7.2025 18:39 | JIVNO (ČTK)
Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
 
"Nechali jsme si udělat právní rozbor a máme dvě negativní stanoviska od dvou velkých vlastníků pozemků, Rybolov CB, který je majitel rybníku Mrhal, a Biskupství českobudějovického, řekl ČTK starosta Jivna Pavel Halámka (SNK Jivno).

Obce měly čas na vyjádření do konce července, krajský úřad na ně odpoví. Původní návrh rozlohy parku se mírně proměnil, Rudolfov požádal o rozšíření o některé přírodně cenné části krajiny.

"Dalším krokem bude identifikace všech dotčených vlastníků, kteří budou obesláni a budou mít lhůtu 90 dnů na podání námitek a připomínek proti záměru na vyhlášení přírodního praku. Záměr bude současně zveřejněn na úředních deskách a na portálu veřejné správy. Vlastník je oprávněn uplatnit námitky jen proti takovému navrženému způsobu nebo rozsahu ochrany, jímž by byl dotčen ve výkonu svých práv nebo povinností," uvedl mluvčí Jihočeského kraje David Hocke. Krajský úřad rozhodne o došlých námitkách do 60 dnů od uplynutí lhůty pro uplatnění námitek.

Park se má rozkládat na ploše více než 130 hektarů na katastrech obcí Hlincová Hora, Jivno, Rudolfov a Zvíkov u Lišova. V lokalitě o rozloze přibližně 13 hektarů žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Středem území protéká Rudolfovský potok, ve východní části další dva potoky. V údolí je dosud evidováno 51 zvláště chráněných druhů, například rak říční nebo obojživelníci čolek velký a mlok skvrnitý, orchideje prstnatec májový a pětiprstka žežulník.

eské Budějovice nemají ve městě a v nejbližším okolí do deseti kilometrů žádný přírodní park. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR už vydala odborné doporučení k vyhlášení přírodního parku.

O vznik parku usiluje rudolfovský spolek Náš domov od roku 2012. Cílem je, aby se vymezené území pro park dál nezmenšovalo obytnou nebo rekreační výstavbou nebo do něj nezasáhlo budování silnice. V současnosti oblast slouží k rekreaci, územím vedou turistické, cyklistické a naučné stezky a k tomu má sloužit dál.

Přírodní park je obecná kategorie chráněného území s menším stupněm ochrany než národní park nebo chráněná krajinná oblast. V Česku jsou přírodní parky zřizovány pro ochranu krajinného rázu, estetické a přírodní hodnoty území. Bývá zde omezeno takové využití území, které by mohlo tyto hodnoty zničit nebo narušit (např. průmysl, dopravní stavby, chatová výstavba apod.).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist