https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jizni-cechy-ziskaly-17-3-milionu-z-mzp-na-cistirny-odpadnich-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jižní Čechy získaly 17,3 milionu z MŽP na čistírny odpadních vod

9.6.2017 10:46 | PRAHA (ČTK)
Z dotací vznikne v jižních Čechách 162 domovních čistíren, zlepší se kvalita vody pro 900 obyvatel obcí Albrechtice nad Vltavou, Běleč, Dvory nad Lužnicí, Košín a Vilice. Ilustrační snímek.
Z dotací vznikne v jižních Čechách 162 domovních čistíren, zlepší se kvalita vody pro 900 obyvatel obcí Albrechtice nad Vltavou, Běleč, Dvory nad Lužnicí, Košín a Vilice. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jihočeský kraj je prozatím mezi kraji nejúspěšnější v počtu podaných žádostí o příspěvek na domovní čistírny odpadních vod u ministerstva životního prostředí (MŽP). Pět obcí získá 17,3 milionu korun. Souhlas s poskytnutím dotace na domovní čistírny odpadních vod, nové podzemní zdroje pitné vody nebo obnovu zeleně předal dnes několika jihočeským obcím ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). MŽP přidělí v této výzvě sto milionů, dosud požádalo 16 obcí téměř o 72 milionů. Žádosti lze podat do konce listopadu. Jde o peníze z Národního programu Životní prostředí.
 

Z dotací vznikne v jižních Čechách 162 domovních čistíren, zlepší se kvalita vody pro 900 obyvatel obcí Albrechtice nad Vltavou, Běleč, Dvory nad Lužnicí, Košín a Vilice. "Jihočeské obce jsou velmi pravděpodobně nejlépe připravené. Asi víc cítí, že ten problém tady je. Starostové říkají, že čekali na to, až to někoho napadne. Nic podobného dřív nebylo, obce byly odkázány pouze na operační program životní prostředí, který je administrativně náročnější. A protože v menších obcích nemá starosta kolikrát ani sekretářku, vymysleli jsme programy na klíč především pro menší obce. A jižní Čechy mají hodně malých obcí," řekl ČTK Brabec.

Albrechtice nad Vltavou za osm milionů zvýší čistotu podzemních a povrchových vod, vybudují soustavy domovních ČOV. Český Rudolec na Jindřichohradecku vyřeší novým zdrojem podzemní vody akutní nedostatek kvalitní pitné vody pro obyvatele tří částí obce. Hříšice získají prostředky na průzkumný vrt pro zásobování pitnou vodou, obec Velký Rybník revitalizuje zeleň. Podle Brabce mají projekty i efekt, že zadrží vodu v krajině a pozitivně ovlivní erozi půdy.

Lety na Písecku s 200 obyvateli, známé vepřínem, kde byl protektorátní koncentrační tábor pro Romy, obnoví za milion korun třešňový sad s rozlohou 1,7 hektaru, a tím i historický ráz krajiny. Bude tam kolem 200 stromů, vysadí se nově 76 třešní a 19 listnatých.

"Třešňovka se několik desítek let neobnovovala, nesekalo se tam určitě třicet let. Je to zarostlé bezem, trávou, stromy jsou ve špatném stavu, takže některé se odstraní, některé se prořežou, vysadí se nové. Upraví se asi 5700 metrů čtverečních trávníku. Všichni jsme tam dřív chodili randit, dnes se tam nedostane už vůbec nikdo," řekla starostka Blanka Hlavínová (Nezávislí). Věří, že lidé tam začnou opět chodit na třešně i odpočívat. "Je to na vyvýšeném místě, opravdu krásný výhled na celou vesnici," dodala.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist