https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jizni-morava-se-loni-vyrazne-zlepsila-v-trideni-pouziteho-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jižní Morava se loni výrazně zlepšila v třídění použitého oleje

19.2.2018 08:40 | BRNO (ČTK)
Použitý olej se dále zpracovává, oddělují se tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se využívají například v chemickém a gumárenském průmyslu nebo v kosmetickém průmyslu. / Ilustrační foto
Použitý olej se dále zpracovává, oddělují se tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se využívají například v chemickém a gumárenském průmyslu nebo v kosmetickém průmyslu. / Ilustrační foto
Lidé v Jihomoravském kraji za loňský rok vytřídili asi 17,5 tuny použitého oleje a odpadního tuku. Je to asi pětkrát více než v roce 2016, kdy lidé v kraji k recyklaci odevzdali zhruba 3,5 tuny. Loni také přibylo obcí, které jsou do sběru suroviny zapojeny. Včera to řekla Hana Maxová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.
 

Vysmažené oleje a tuky by se v domácnostech neměly vlévat do toalet a dřezů, hrozí totiž, že se odpady časem zanesou. Vléváním do odpadu se navíc zvyšují provozní náklady na údržbu kanalizací a čistíren odpadních vod. Některá města a obce v Česku se proto přidala do systému třídění olejů.

V Jihomoravském kraji v roce 2017 tento druh odpadu třídilo 115 měst a obcí, což je asi čtyřikrát více než v roce 2016. Šlo například o Hodonín, Vyškov, Mikulov, Moravský Krumlov či Břeclav. Lidé mohli použitý olej vkládat do bezmála 350 nádob. "Množství vytříděného oleje stále roste. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě každý poctivý sběrač a hlavně i města a obce, které své obyvatele o možnostech třídění informují," uvedla Maxová.

Například obce na Vyškovsku firma oslovila s nabídkou na třídění předloni v létě, pro umístění nádob na třídění se jich vyslovilo 44. Poprvé se sváželo před rokem v lednu, vybraného použitého oleje bylo tehdy průměrně 18 kilogramů na jednu obec. Mezi úspěšná města za loňský rok se řadí třeba Břeclav, která sesbírala takový objem olejů, který v roce 2016 vytřídil celý Jihomoravský kraj. Třídění se daří také v Moravském Krumlově, Mikulově či Židlochovicích u Brna.

Použitý olej se dále zpracovává, oddělují se tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se využívají například v chemickém a gumárenském průmyslu nebo v kosmetickém průmyslu.

Firma v tomto projektu působí celostátně. Nádoby má v podstatě v každém kraji ve větším či menším zastoupení. Nejvíce jich je v Jihočeském kraji, poté v Pardubickém, Jihomoravský kraj je třetí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist