https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jizni-vrchol-hory-kebnekaise-ztraci-titul-nejvyssiho-bodu-svedska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jižní vrchol hory Kebnekaise ztrácí titul nejvyššího bodu Švédska

3.8.2018 00:28 | PRAHA (ČTK)
Jižní vrchol hory Kebnekaise již podle vědců není nejvyšším bodem Švédska. V posledních týdnech v důsledku rekordně vysokých teplot panujících v arktických oblastech roztála silná vrstva ledovce.
Jižní vrchol hory Kebnekaise již podle vědců není nejvyšším bodem Švédska. V posledních týdnech v důsledku rekordně vysokých teplot panujících v arktických oblastech roztála silná vrstva ledovce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jižní vrchol hory Kebnekaise již podle vědců není nejvyšším bodem Švédska. V posledních týdnech totiž v důsledku rekordně vysokých teplot panujících v arktických oblastech roztála silná vrstva ledovce, který jižní vrchol pokrývá. Titul nejvyššího bodu Švédska tak přebírá nezaledněný severní vrchol Kebnekaise, napsala včera agentura AFP.
 

"Nikdy jsem na jižním vrcholu neviděla tolik rozehřátého sněhu jako letos v létě," prohlásila profesorka geografie na stockholmské univerzitě Gunhild Rosqvistová. Rosqvistová, která je rovněž šéfkou výzkumné stanice Tarfala ležící nedaleko Kebnekaise, provádí měření jižního vrcholu již řadu let v rámci zkoumání klimatických změn.

Podle Rosqvistové se ledová pokrývka na jižním vrcholu Kebnekaise snížila mezi 2. a 31. červencem o čtyři metry. To znamená, že denně roztaje na tomto vrcholu kolem 14 centimetrů ledu.

"Postupuje to velmi rychle. Výsledkem tohoto horkého léta bude rekordní ztráta sněhu a ledu na horách," konstatovala Rosqvistová.

Při posledním měření dosahoval jižní vrchol Kebnekaise 2097 metrů nad mořem a byl o pouhých 20 centimetrů vyšší než severní vrchol. "Předpovědi ukazují, že 1. srpna již bude jižní vrchol nižší než severní," uvedla Rosqvistová.

Hora Kebnekaise se nachází v odlehlé oblasti na severu Švédska a je oblíbenou turistickou destinací. Má dva vrcholy - zaledněný jižní vrchol a severní vrchol bez ledu. Zatímco jižní vrchol je pro turisty poměrně dobře přístupný, k výstupu na severní vrchol je zapotřebí horolezecké vybavení a schopnosti.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist