K pětimilionové investici do kořenové čistírny musí Višňová přidat 50 tisíc
Obec Višňová leží u česko-polských hranic na území nazývaném pro enormní ekologickou zátěž černým trojúhelníkem. Proto usilovala o čistírnu, která pracuje na přírodním principu bez chemikálií. K výstavbě využila oblast přírodních mokřadů. Kořenová čistírna je uměle vytvořený komplex mělce zaplaveného zvodnělého štěrkového lože. Tento speciální biotop se skládá ze štěrkového filtru, rostlin a mikroorganismů. Jednotlivá terasovitě umístěné nádrže jsou izolovány nepropustnou fólií. Dvě vrchní kalová pole jsou osázena rostlinami. Jejich kořeny vytvářejí podmínky pro mikroflóru, která odpadní vody dokonale vyčistí. V nejhořejším poli, kam teče odpadní voda, se usazuje kal, který se časem použije jako ekologické hnojivo.
Právě v nejhořejším poli se objevily komplikace. Kalu je příliš mnoho a je moc hustý. Podle Matuškové se začne s úpravami ještě letos. "Naprojektovali jsme plochy, kde se bude kal zachycovat a seškrabávat. Přes přirozené hráze pak půjde voda do čisticích komor. Všechnu práci uděláme svépomocí. Počítám, že na to bude stačit 50 tisíc korun," tvrdí Matušková
Největší dvoustupňová kořenová čistírna v Evropě byla do dvouletého zkušebního provozu uvedena loni v létě. Je součástí společného česko-polsko-německého projektu Čistá Nisa a na její výstavbu přispěla Evropská unie částkou 3,2 milionu korun z Programu Phare CBC. Z tohoto programu již do českého pohraničí přišlo více než šest miliard korun.
reklama