https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-vyuziti-slunecni-energie-pro-vyrobu-elektriny-muze-slouzit-i-obycejny-pisek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K využití sluneční energie pro výrobu elektřiny může sloužit i obyčejný písek

29.5.2015 02:00 | PRAHA (oEnergetice)
Koncentrační elektrárny pomocí pole zrcadel, které soustředí sluneční paprsek na jedno místo, ohřívají tepelné médium, zpravidla speciální soli.
Koncentrační elektrárny pomocí pole zrcadel, které soustředí sluneční paprsek na jedno místo, ohřívají tepelné médium, zpravidla speciální soli.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nový způsob využití sluneční energie se rýsuje na Apeninském poloostrově. Italská společnost Magaldi Group vyvíjí technologii, která k výrobě elektrické energie využívá sluncem rozpálený písek.
 

V poslední době se objevuje řada nových technologií, které využívají obnovitelné zdroje k výrobě elektřiny. K plovoucím solárním elektrárnám a větrným elektrárnám bez rotorových listů se nyní připojí i využití sluneční energie dopadající na běžný písek.

Tato technologie, která využívá termálního potenciálu písku, má být společností Magaldi uvedena do provozu v rámci pilotního projektu v italském městečku Salerno ještě letos. Princip je odvozený od koncentračních solárních elektráren (CSP – Concetrated Solar Power). Ty typicky pomocí pole zrcadel, které soustředí sluneční paprsek na jedno místo, ohřívají tepelné médium, zpravidla speciální soli. Projekty CSP je možné najít například ve Španělsku, Spojených státech, na blízkém východě nebo na jihu Asie.

Italský projekt systém zjednodušuje a zlevňuje tím, že sluneční paprsky ohřívají snadno dostupný a levný písek. Rozžhavený písek se pak využívá pro výrobu páry, která následně pohání turbínu a vyrábí elektřinu.

Elektrárna by měla vyrábět až 500 kilowattů z jedné turbíny, jež by mohla pokrýt spotřebu například malého městečka. Časem se počítá s přidáním více turbín za účelem zvýšení celkového výkonu projektu. Jedna z velkých výhod je, že elektrárna může na rozdíl od klasických solárních elektráren fungovat i v noci. V elektrárně je skladováno zhruba 270 tun písku, který je po západu slunce schopen ještě 6 hodin produkovat páru z uskladněné energie.

Podle vyjádření společnosti je možné, že technologie bude využitelná v odlehlých slunných oblastech, kde není dostupná elektřina konvenčními způsoby. Magaldi je již v kontaktu v potencionálními klienty v Austrálii, Jižní Americe a Střední Americe.


reklama

Další informace |
Martin Voříšek
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist