https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kalifornie-se-obava-dalsich-bourek-ktere-mohou-zpusobit-pozary
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalifornie se obává dalších bouřek, které mohou způsobit požáry

25.8.2020 01:11 | SAN FRANCISCO (ČTK)
Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s více než 13 000 údery blesku, které severní a centrální část Kalifornii zasáhly v posledních dnech. Ilustrační obrázek
Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s více než 13 000 údery blesku, které severní a centrální část Kalifornii zasáhly v posledních dnech. Ilustrační obrázek
Kalifornie se obává dalších bouřek s blesky, které by mohly rozpoutat nové lesní požáry. Ty současné již zasáhly rozsáhlou oblast o velikosti třikrát větší než je město Los Angeles, uvedla agentura Reuters. Nejhorší situace panuje v okolí města San Francisco, kde zuří druhý a třetí největší požár v historii Kalifornie. Situaci podle meteorologů zhoršuje i silný nárazový vítr.
 

"Bouřky s blesky hrozící nad oblastí, kterou sužují požáry, představují velké nebezpečí," uvedl Brice Bennett, mluvčí kalifornského úřadu, který má na starosti místní lesy i ochranu před požáry. Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s více než 13 000 údery blesku, které severní a centrální část Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli 16. srpna byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.

Plameny dosud usmrtily nejméně sedm lidí, zničily přes 1200 domů a dalších budov a spálily více než 1,2 milionu akrů půdy. Všudypřítomný kouř zasáhl do životů obyvatel většiny severní Kalifornie a byl cítit až v Kansasu. Asi 240 000 místních obyvatel bylo vyzváno k povinné evakuaci. Jeden z hlavních požárů se dosud podařilo uhasit pouze z 22 procent, druhý jen z desetiny.

S požáry bojuje přes 14 000 hasičů. Americký prezident Donald Trump je označil za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist