https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kalifornsky-guverner-chce-pro-usa-zachranit-klimatickou-dohodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalifornský guvernér chce pro USA zachránit klimatickou dohodu

13.7.2017 05:00 (ČTK)
Dodržovat závazky plynoucí z pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie. / ilustrační foto
Dodržovat závazky plynoucí z pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie. / ilustrační foto
Kalifornský guvernér Jerry Brown včera oznámil plán, který by mohl napomoci dodržení závazků USA vyplývajících z pařížské dohody o klimatu, kterou prezident Donald Trump vypověděl. Plán nazvaný "Americký příslib" podpořil bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. Podle agentury AP má zastřešit ekologické iniciativy jednotlivých amerických států, měst, podniků a univerzit.
 

Demokratický guvernér Brown se dlouhodobě snaží zvrátit Trumpovo rozhodnutí, které prezident zdůvodňuje potřebou oživit průmysl a vytvořit nová pracovní místa. Bloomberga v roce 2014 tehdejší generální tajemník OSN Pan Ki-mun jmenoval zvláštním představitelem pro boj s následky oteplování.

"Ve Spojených státech o úrovni znečištění daleko víc než federální vláda rozhodují města, státy a podniky. A každý z nich je odhodlán jednat, protože je to v jejich zájmu," napsal Bloomberg v prohlášení. Za vlády prezidenta Baracka Obamy se USA zavázaly omezit emise skleníkových plynů do roku 2025 o 28 procent pod úroveň stavu v roce 2005.

Dodržovat závazky plynoucí z pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie. Iniciativa "Americký příslib" bude výsledky vyhodnocovat a měřit jejich souhrnný efekt. Na projektu se podílejí dva vědecké analytické týmy, které financuje dobročinná nadace miliardáře Bloomberga.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist