https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kaly-z-lagun-v-ostrave-se-zacnou-tezit-letos-resi-se-co-s-pudou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kaly z lagun v Ostravě se začnou těžit letos, řeší se, co s půdou

5.5.2017 13:37 | OSTRAVA (ČTK)
Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem.
Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Diamo
Odtěžování dalších kalů z lagun po chemičce Ostramo v Ostravě by mělo začít ještě letos. Pro jeho zahájení zbývá vydat jen integrované povolení. Místo, kde se vytěžené kaly spálí, bude brzy vybráno. Zatím ale nebylo rozhodnuto, jak se následně naloží s kontaminovanou zeminou, protože navržené varianty se nelíbí městu ani Moravskoslezskému kraji. Novinářům to dnes v Ostravě řekli ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a představitelé města, kraje a státního podniku Diamo, který má správu a sanace lagun na starosti.
 

"Nutnou podmínkou bylo získání stanoviska EIA, které máme. Druhým dokumentem, který musíme získat, je takzvané integrované povolení. To by mělo být vydáno někdy na konci srpna. Tedy pak nebude nic bránit tomu, aby firma AVE CZ, která zakázku vyhrála, mohla začít s odtěžbou těch kalů," řekl ministr.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem. Čištění lagun provázejí od počátku problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Smlouva byla podepsána před 21 lety, sanace začala před 13 lety a vytěženo už bylo zhruba 200.000 tun kalů. Pak se ale ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, tedy takzvané nadbilanční kaly, se kterými se nepočítalo.

"Proces likvidace kalů spočívá v tom, že kaly se zavápní, tím se stabilizují a potom se převezou k cílovému zpracování, to znamená k spálení," řekl ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík. Kde se kaly budou spalovat, ještě není jisté. "V současné době jsou známa dvě místa, na kterých probíhají technologické a výkonnostní zkoušky. Až podle toho, jak dopadnou, se rozhodne, kam se kaly povezou," řekl Rychtařík.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že větším problémem je v tuto chvíli kontaminovaná zemina, tedy asi 400.000 tun materiálu, který tvoří dno a stěny lagun. "Na úrovni ministerstev byla preferována určitá varianta. Tato varianta nebyla v souladu se záměry Moravskoslezského kraje a Ostravy. Já si myslím, že takový stav je nepřijatelný a že musíme prosazovat a vybrat takovou variantu, která bude v souladu s požadavky a se záměry jak města, tak regionu," řekl ministr Havlíček.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist