https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kaly-z-ropnych-lagun-v-ostrave-byly-odtezeny-o-odvozu-se-jedna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kaly z ropných lagun v Ostravě byly odtěženy, o odvozu se jedná

3.1.2019 00:25 | OSTRAVA (ČTK)
Všechny kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě už byly odtěženy a stabilizovány vápnem. / Ilustrační foto
Všechny kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě už byly odtěženy a stabilizovány vápnem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Všechny kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě už byly odtěženy a stabilizovány vápnem. Včera to řekla Pavla Ivácková ze společnosti AVE CZ, odpadové hospodářství, která kaly likviduje. Firma ale většinu upravených kalů do konce roku z areálu lagun neodvezla a nyní jedná se státním podnikem Diamo, který na likvidaci lagun dohlíží, aby v Ostravě mohly dočasně zůstat. Z lagun také ještě zbývá odtěžit takzvanou hlinku, tedy zeminu kontaminovanou ropnými látkami.
 

Laguny byly desítky let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale neustále ho provázely problémy. V roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200.000 tun kalů, se odtěžování zastavilo. Ukázalo se, že v lagunách byly další desítky tisíc tun odpadu. Zakázku na odstranění takzvaných nadbilančních kalů dostala společnost AVE CZ. Kaly měla odtěžit i odvézt z Ostravy do konce loňska. Kaly se spalují v elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku.

Ivácková řekla, že kaly smíchané s vápnem nepáchnou a okolí ani jinak nezatěžují. Firma má povoleno je před likvidací do konce roku 2020 skladovat na skládce v Čáslavi na Kutnohorsku. Podle Iváckové ale expertízy ukázaly, že z hlediska zatížení a ochrany životního prostředí by nejšetrnějším řešením bylo ponechat je zatím v areálu lagun.

Proti skladování v Čáslavi se také ohradilo vedení tohoto města, které poukázalo na zvýšené náklady a nadměrnou dopravu. Souhlas s tím, aby upravené kaly před odvezením ke spálení zůstaly v Ostravě, už vyjádřila ministerstva financí a životního prostředí. Vadí to naopak vedení Ostravy.

Mediální zástupkyně Diama Jana Dronská řekla, že za nedodržení termínu odvezení zpracovaných kalů už společnosti AVE CZ začalo běžet penále. Státní podnik nyní posuzuje, zda je možné udělat dodatek smlouvy, který by ponechání kalů v Ostravě povolil.

"Diamo intenzivně pracuje na tom, aby další postup odpovídal požadavkům a doporučením ministerstva životního prostředí a ministerstva financí a zároveň byl v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Potvrzujeme, že je zadáno zpracování právního rozboru k případnému dodatku. Výsledky rozboru očekáváme příští týden," uvedla Dronská.

Ivácková potvrdila, že od 23. prosince až do případného podepsání dodatku smlouvy činí penále 100.000 korun denně. Původní hodnota zakázky bez DPH byla 429 milionů korun.

Práce na odstranění hlinky budou podle Iváckové pokračovat do konce června. Oproti odhadům se jí v lagunách nachází desetkrát více, což se ukázalo až při odtěžování kalů. "S tím původní projekt nepočítal a z toho důvodu by nyní měly práce na odstranění hlinky pokračovat. Na žádost dotčených orgánů se bude i hlinka upravovat speciálním pojivem, aby se mohla podobně jako kaly termicky využít," doplnila Ivácková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist