https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kamenny-vrch-v-brne-ozdobily-tisice-rozkvetlych-koniklecu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kamenný vrch v Brně ozdobily tisíce rozkvetlých konikleců

22.3.2017 08:00 | BRNO (ČTK)
Kamenný vrch byl vyhlášen rezervací v roce 1978, a to právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Je jednou z mála typických stepních oblastí v republice.
Kamenný vrch byl vyhlášen rezervací v roce 1978, a to právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Je jednou z mála typických stepních oblastí v republice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V záplavě fialových konikleců velkokvětých je v těchto dnech přírodní rezervace Kamenný vrch na okraji Brna. Ekologové uvádějí, že jich tam na 12 hektarech roste zhruba 50.000. Koniklec velkokvětý je silně ohrožený rostlinný druh a v České republice původně rostl pouze na jižní Moravě.
 

Podle ekologů je Kamenný vrch unikátní lokalitou. "Konikleců je tam opravdu záplava. Osobně je mám velmi ráda. Mají úžasné květy, zvláště třeba v kombinaci se sněhem nebo s rosou," řekla včera ČTK Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek.

Pro zájemce uspořádá Rezekvítek už v neděli v 15:00 komentovanou prohlídku rezervace, je třeba se na ni nahlásit přes webové stránky organizace. Exkurze představí nejen koniklece, ale i další rostliny. Na území je více než 250 druhů rostlin, z toho asi pětina patří mezi ohrožené.

Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě.

Kamenný vrch byl vyhlášen rezervací v roce 1978, a to právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Je jednou z mála typických stepních oblastí v republice. Jeho chlouba - koniklec velkokvětý - je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist