https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karantenni-opatreni-v-jar-snizila-vypady-pytlaku-proti-nosorozcum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karanténní opatření v JAR snížila výpady pytláků proti nosorožcům

2.2.2021 11:05 | PRETORIA (ČTK)
"Během tvrdé covidové uzávěry jsme zaznamenali výrazný pokles nájezdů pytláků do Krugerova národního parku," uvedla jihoafrická ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. To se nicméně změnilo v dalších měsících, kdy se uzávěra uvolnila.
"Během tvrdé covidové uzávěry jsme zaznamenali výrazný pokles nájezdů pytláků do Krugerova národního parku," uvedla jihoafrická ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. To se nicméně změnilo v dalších měsících, kdy se uzávěra uvolnila.
Počet nosorožců zabitých pytláky v jihoafrických národních parcích minulý rok klesl o 33 procent, uvedlo v pondělí tamní ministerstvo životního prostředí. Nosorožcům pomohla opatření zavedená v boji s koronavirovou nákazou, kvůli kterým se v zemi omezil pohyb, napsala agentura AP.
 

Za minulý rok pytláci zabili 394 nosorožců; v roce 2019 jich bylo 594. Pytláci tyto velké savce zabíjejí pro jejich rohy, které představují ceněnou složku tradiční medicíny v některých asijských zemích.

"Během tvrdé covidové uzávěry jsme zaznamenali výrazný pokles nájezdů pytláků do Krugerova národního parku," uvedla jihoafrická ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. "To se nicméně změnilo v dalších měsících, kdy se uzávěra uvolnila. V závěru roku 2020 pytláctví v Krugerově parku významně přibylo, hlavně během prosince," dodala.

Největší jihoafrický národní park za minulý rok zaznamenal celkem 1573 pytláckých aktivit, což je o 21,9 procenta méně než v roce 2019. Zároveň šlo o šestý rok v řadě, kdy je pytláctví v zemi na ústupu, uvedla Creecyová.

Krugerův národní park, jedno z hlavních turistických lákadel Jihoafrické republiky, je domovem největší světové populace nosorožců. Jejich počet však podle zprávy jihoafrických národních parků od roku 2013 klesl o 59 procent. Nyní rezervace čítá 3529 nosorožců tuponosých a 268 nosorožců dvourohých.

"Toto poslední sčítání populace z Krugerova národního parku vybízí k otázce: Je tu teď jednoduše tak málo nosorožců, že je pytláci nemohou najít?" napsala v prohlášení šéfka mezinárodní organizace pro záchranu nosorožců Save the Rhino International Cathy Deanová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist