https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovarsky-kraj-vcera-zasahlo-zemetreseni-o-sile-az-3-5-stupne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarský kraj včera zasáhlo zemětřesení o síle až 3,5 stupně

12.7.2017 00:50 | KRASLICE (ČTK)
Geofyzikální ústav Akademie věd ČR už v západních Čechách pozoroval zvýšenou seismickou aktivitu v posledních měsících. Slabá zemětřesení se objevila už koncem května v oblasti kolem Lubů a Nového Kostela. / ilustrační foto
Geofyzikální ústav Akademie věd ČR už v západních Čechách pozoroval zvýšenou seismickou aktivitu v posledních měsících. Slabá zemětřesení se objevila už koncem května v oblasti kolem Lubů a Nového Kostela. / ilustrační foto
Foto | Hustoles / Wikimedia Commons
Oblast kolem Kraslic na Sokolovsku a Nového Kostela na Chebsku zasáhlo včera před druhou hodinou odpoledne zemětřesení. Podle prvních údajů automatických měřicích systémů středoevropského seismologického centra dosáhlo síly až 3,5 stupně. Otřesy cítili i obyvatelé Jindřichovic nebo Šindelové, zjistila ČTK.
 

"Otřesů už jsme cítili několik. Zatím je to pocit podobný, jako když projíždí kamion nebo přichází bouřka," řekla Markéta Rösslerová z Kraslic. První otřesy přišly včera zhruba v půl druhé odpoledne, další následovaly krátce před druhou hodinou.

Geofyzikální ústav Akademie věd ČR už v západních Čechách pozoroval zvýšenou seismickou aktivitu v posledních měsících. Slabá zemětřesení se objevila už koncem května v oblasti kolem Lubů a Nového Kostela.

Mírná zemětřesení nejsou na západě Čech úplně výjimečná. Silnější se ale opakují po několika letech. Jedno z největších postihlo region na přelomu let 1985 a 1986. Nejsilnější otřes z 21. prosince 1985 dosáhl na desetibodové Richterově škále hodnoty 4,6. V obcích Skalná, Dolní Žandov, Nový Kostel a Plesná kvůli tomu tehdy popraskaly zdi domů, spadly chatrnější komíny a opadávala omítka. Na mnoha místech se také dočasně ztratila voda ve studních.

Na konci května 2014 seismologové zaznamenali v západních Čechách otřes o síle 4,5 stupně Richterovy škály. Ačkoli epicentrum zemětřesení bylo v okolí Nového Kostela na Chebsku, škody se projevily hlavně v Kraslicích a okolí. Zemětřesení ale tehdy lidé pociťovali až ve vzdálenosti větší než 150 kilometrů od epicentra, a to hlavně ve výškových budovách.

Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně zeslabení zemské kůry pod touto oblastí. Typické jsou takzvané zemětřesné roje, kdy nastávají až tisíce slabších otřesů během několika dní až měsíců. Většina otřesů se odehrává ve zlomové oblasti poblíž Nového Kostela dlouhé asi deset kilometrů a v hloubkách mezi šesti a jedenácti kilometry, uvádí web Geofyzikálního ústavu Akademie věd.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist