https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovarsky-kraj-ziska-novou-prirodni-pamatku-lucni-prameniste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarský kraj získá novou přírodní památku, luční prameniště

19.4.2020 00:27 | K. VARY (ČTK)
Luční prameniště leží při severním okraji venkovské zástavby v katastrálním území Rudné a jedná se o dílčí část Evropsky významné lokality.
Luční prameniště leží při severním okraji venkovské zástavby v katastrálním území Rudné a jedná se o dílčí část Evropsky významné lokality.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovarský kraj bude mít novou přírodní památku. Na seznam přibude Rudenské luční prameniště nedaleko Vysoké Pece u Nejdku. Vyhlášením památky se dostane větší ochrany tamním mechovým slatiništím, přechodovým rašeliništím, lučním biotopům a na ně navazujícím ochranářsky významným druhům, uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS). Rozhodli o tom krajští radní.
 

"Luční prameniště leží při severním okraji venkovské zástavby v katastrálním území Rudné a jedná se o dílčí část Evropsky významné lokality. Představuje zhruba její jednu dvacetinu, přičemž je rozděleno do tří částí o celkové výměře 23,15 hektaru," řekl Jakobec.

Ze vzácných rostlin se v Rudenských lučních prameništích nachází vstavač nachový, prstnatec májový či například prha arnika. Kromě ochrany ekosystémů a vzácných organismů se větší ochraně dostane i prameništím, která jsou významnou formou povrchové vody.

Podle krajského úřadu není nutné zřídit nové památce ochranné pásmo. Území dostatečně chrání to, že je současně Evropsky významnou lokalitou a existuje tam udržitelné hospodaření na zemědělské půdě. Vyznačeno bude hraničními sloupky a pruhy na hraničních stromech.

Luční prameniště je na jedněch z mála zemědělských ploch, které nebyly v minulosti dotčené plošnými melioracemi. Lze tak na nich i v jejich okolí sledovat přirozený vývoj lučních ekosystémů daného typu, uvedl Jakobec.

Karlovarskému kraji přibývají přírodní památky průběžně. V poslední době se jí staly například Louky u Dlouhé Lomnice, kde žije motýl hnědásek chrastavcový a také bohatá společenstva rostlin a živočichů mokřadních luk. Hnědásek chrastavcový patří ke kriticky ohroženým druhům denních motýlů, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Barbora Horáčková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist