https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovy-vary-chteji-obnovit-nevyuzivany-zeleznaty-pramen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovy Vary chtějí obnovit nevyužívaný Železnatý pramen

12.1.2017 15:00 | K. VARY (ČTK)
Karlovy Vary chtějí obnovit Železnatý pramen, který vyvěrá nedaleko budovy obchodní akademie.
Karlovy Vary chtějí obnovit Železnatý pramen, který vyvěrá nedaleko budovy obchodní akademie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovy Vary chtějí obnovit Železnatý pramen, který vyvěrá nedaleko budovy obchodní akademie. Dlouho nevyužívaný pramen je jedním z mála studených pramenů v lázeňském městě a jeho okolí není v poslední době udržované, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).
 

"Karlovy Vary kromě termálních pramenů mají i několik studených. K nim patří i železitý pramen, který byl v minulosti využíván ke koupelím. Dokonce zde byly v 19. století a ještě za první republiky rozsáhlé lázně. Nyní je zde jen malá kolonáda," popsal Klsák.

Jak uvedl, vzhledem k tomu, že jde o pramen s mělkým jímáním, jeho kvalita nebyla vždy optimální. Podle lázeňské komise města by ale i tento pramen měl být funkční. Jeho obnovu rada města svěří městské Správě přírodních zdrojů a kolonád.

Podle Klsáka se budou muset nejprve vyřešit majetkové vztahy k pozemkům, protože pramen je nyní na pozemcích obchodní akademie. Pak lze teprve řešit, jak pramen upravit a kdo se o něj bude starat.

Železnatý pramen byl poprvé jímán roku 1852. Od roku 1856 se začal pramen na doporučení lékaře Rudolfa Mannla užívat k pitné kúře a v jeho sousedství byly zřízeny tzv. Železité lázně, ve kterých sloužila jeho voda rovněž ke koupelím. Vývěr pramene s teplotou 11,9 stupně Celsia je nejstudenějším karlovarským minerálním pramenem.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
pnp hj
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist